Subiect: Doua intrebari
View Single Post
  #22  
Vechi 27.07.2010, 23:12:43
georgiana.gabriela georgiana.gabriela is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Va salut. Am si eu doua intrebari referitoare la post.

1. Daca cineva ne da mancare normala si spune ca este de post chiar daca nu este si noi mancam pana ne dam seama ca ceva nu este in regula si ne oprim, a cui este pacatul? A persoanei care ne-a dat mancarea, a noastra sau a amandurora? E bine daca ne dam seama ca am mancat fara sa stim mancare normala sa prelungim cu o zi postul pentru a "recupera" ?

2. Ce credeti despre toate produsele astea din comert cu eticheta mare rosie pe ea "Produs de Post" si cand te uiti la ingrediente vezi ciudatenii. Spre exemplu asta am gasit la laptele de soia: arome, agenti de ingrosare, guma, regulator de aciditate.

Va multumesc pentru timpul acordat.
La prima intrebare au raspun multi useri inaintea mea, asa ca nu are rost sa mai scriu si eu, pentru ca as scrie acelasi lucru.

La a doua intrebare, as vrea sa va spun ceva: o colega de-a mea mi-a spus ca preotul ei duhovnic ia povestit ca s-a dus odata, o cunostinta de-a lui, la o fabrica unde se fabrica pate "de post" si, cunoscand pe cineva acolo, l-a intrebat: dar chiar sunt de post ingredientele astea? si i s-a raspuns ca nu, pentru ca trebuie neaparat sa puna un fel de gelatina, din oase de porc sau de vada, pentru a se putea "lega" continutul, si a fi usor de intins pe paine. Si preotul i-a spus colegei mele sa nu mai manance pate "de post" in posturi, deoarece contine astfel de ingredient.
Insa, el i-a spus sa nu mamance, pentru ca a aflat asta, dar cei care nu stiu continutul, si ei sunt incredintati ca nu contine nimic de dulce, nu savarsesc pacat, pentru ca nu au avut de unde sa stie.
Reply With Quote