Subiect: Spovedanie
View Single Post
  #5  
Vechi 28.07.2007, 23:45:26
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Mirc,e bine sa cauti si un preot de la o Sfanta Manastire intrucat te spovedeste incepand cu pacatele tale inca de la varsta de 7 ani, de cand incep copilasii sa se spovedeasca.Asa ca o spovedanie completa si sincera o poti face cu toata inima si din tot sufletul tau.Dar eu una stiu ca poti avea maxim doi Preoti Duhovnici:unul in cartier la tine,care sa fie mai aproape de tine,iar celalalt la o Sfanta Manastire si la care poti sa ajungi dupa posibilitatile tale materiale si financiare asadar.Dar inainte de aceasta,eu stiu ca trebuie sa tii post,sa te rogi,sa incerci sa te abtii de la pacate,sa te infranezi,sa tii post si comportamental,nu numai postul trupesc conteaza ci si cel sufletesc,asadar comportamental.Dar cel putin sa incerci si iti doresc sa si reusesti sa tii post cu trei zile inainte sa te spovedesti si sa treci in revista toate pacatele tale pe care ti le amintesti,incepand cu varsta de 7 sapte ani,daca ti le mai amintesti desigur,dar roaga-te inainte de spovedanie ca sa ti le aminteasca Prea Bunul Dumnezeu toate pacatele tale si sa nu se strecoare vreunul nemarturisit in fata Lui Dumnezeu si a Parintelui tau Duhovnic.Si e bine sa ti le scrii pe o foaie de hartie pe care o arzi sau o distrugi,cum stii tu mai bine,dupa ce ai marturisit toate pacatele tale de care ti-ai adus tu aminte si cauta sa nu ascunzi vreun pacat cu rea stiinta sau intentionat caci se intorc impotriva ta toate pacatele marturisite de 7 sapte ori,din cate stiu si am aflat si eu.Doamne ajuta!
Reply With Quote