View Single Post
  #7  
Vechi 16.02.2010, 17:46:13
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Micul Teolog Vezi mesajul
Am urmatoarea problema:
Un Arhiepiscop din Mexic Catolic Vechi (care nu apartine de Vatican) doreste sa ma faca preot in Iunie in Colombia, pt a fii preot in Romania.
Iar punctele urmatoare sunt mai interesante:
1)Am doar Bacalaureatul Teologic Greco-Catolic, dar zice ca pt dansul ajunge, dar cunosc bine limba Spaniola in schimb.
2)Arhiepisopia lor nu au suficiente fonduri ca sa ridice o biserica in Romania pt ca sa pot sluji,
dar dansul zice ca ajunge si o casa sau o hala un loc efectiv (deocamdata). Dupa modelul primelor veacuri crestine.
3)Mai zice ca clerul nu este platit deci nu am ce cauta bani in meseria asta. Doar asa benevol. Iar intretinerea sa mio creez dintr-o munca laica, (ei fac la fel) modelul preotiilor primelor veacuri crestine.
4)Religia aceasta Veche-Catolica nu am vazuto sa fie aprobata in tara, iar dansul mi-a cerut sa o fac eu... dar iarasi pt aceasta ai nevoie de enoriasi si aprobari.
Interesant e ca teologia lor e pur Ortodoxa, combinata cu ritual vechi catolic (tridentin). Si chiar se inteleg foarte bine cu Ortodocsii.
Sa-mi spuneti va rog frumos ce demersuri necesita acest efort?
Care ar fii legile de a putea inregistra la Ministerul Cultelor aceasta religie?
Sau in cazul in care nu pot sa fac nimic as fii oare primit in clerul Ortodox sau Greco-Catolic, macar asa la o comuna? bine-nteles continuand o facultate de Teologie?
Va mutumesc.
Eu zic sa-ti vezi de treaba.

Aceasta Biserica este de mult timp in dialog de revenire la Ortodoxie. Din cate stiam, acest lucru se cam si produsese, asa ca nu vad ce mai cauta acum aceasta Biserica in Romania.
Reply With Quote