View Single Post
  #17  
Vechi 11.03.2013, 12:47:30
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

In ortodoxie treaba este clara: avortul este crima,punct. Din moment ce viata incepe de la conceptie, nu se pune problema de avort. Toti duhovnicii s-au pronuntat impotriva, de ce nu ii ascultam?
Ce, nu ne da Dumnezeu putere sa ne ducem crucea? Bineinteles ca ne da, numai sa avem incredere in El si sa apelam la El, si nu la leacuri omenesti. Prea multa incredere in medicii avortisti si in gura lumii decat in Dumnezeu.

Unii copii care se nasc cu probleme se nasc asa si din cauza parintilor si a stramasilor, caci pacatele se intand pana in al 7-lea neam. Nu poti sa cercetezi asta prin stiinta. Nu toti, dar prin acesti copii unii inaintasi ai lor se mantuiesc. Pr.Boca a spus unei fete cu ceva pb. din nastere la un picior, ca are aceasta suferinta ptr. a se ispasi un inaintas de-al ei si sa nu fie suparata din cauza asta. Copii ar trebui sa fie lasati sa vina asa cum sunt, nu cred ca scuza asta "te-am omorat ca sa nu te chinui pe pamant" va functiona. Ce o sa facem la judecata cand copii ne vor intreba de ce nu i-am iubit asa cum sunt? De ce i-am omorat? O sa le suportam durerea? Nu cred. E clar ca avortezi ptr. ati fi tie bine si nu ptr. copil. Cum sa ii fie bine cand il omori? El simte tot cand este avortat. (majoritatea avoturilor se fac in jur de 3 luni si dupa, daca este prea mare se provoaca travaliul sau se face cezariana si este lasat sa moara--avorturile ptr. malformatii sunt destul de tarzii)

Nu poti stii niciodata daca are cu adv. probleme sau sunt doar speculatiile medicilor, care vad ca se avanta cu atata sete sa avorteze. Cum s-a mai zis, Dumnezeu poate vindeca copilasul si cand este in pantece. Rugaciunile mamei sunt f.puternice. S-au intamplat multe minuni. Daca chiar e, sa se nasca, sa fie botezat si miruns si impartasit, si apoi sa ia mama cutitul si sa il omoare, macar asa moare botezat si cu Hristos in el/ea. Noi nici nu stim ce se intampla cu ei dupa avort, unde ajung si asta ar trebui sa fie inca un motiv ptr. a nu face avort.

Cred ca totul se rezuma la credinta pana la urma. Si sindromul post-avort ar trebui cercetat inainte sa se spuna ca femeia dupa avort este ok. Nu, fiecare femeie sufera psihic, adica sufleteste, dupa un avort.
Reply With Quote