View Single Post
  #8  
Vechi 26.04.2009, 05:22:34
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Eu ma intreb, daca longevitatea este un scop al vietii.
Ma gandesc la Sf. Vasile, care a murit la 48 sau 49 de ani. Nici Sf. Ioan Gura de Aur nu a trait f mult; si ce au realizat in viata lor scurta. Eu am depasit varsta lor si nu am facut nimic in viata, comparativ cu acesti Sfinti Parinti...

Cat de putin ne umplem viata cu lucruri de folos, dar cerem longevitate.
Am vazut un reportaj despre o longeviva din Germania; avea 105 ani, a fost jucatoare de ruleta si traia in Baden-Baden. Nu am stiut, dar ea a ovestit, ca cei din Baden-Baden nu au voie sa joace la Cazino; dar ea fiind o persoana f cunoscuta, a primit aprobare de la primarul orasului. a povestit ca era sa moara la un moment dat, dar ca Dumnezeu nu a vut s-o primesca; nu a dat amanunte. ii parea rau ca nu poate muri, caci ii murisera rudele, prietenii si de curand ultima ei prietena. Era perfect lucida si inca vioaie la varsta ei. La sfarsitul filmului a scris ca a murit doi ani mai tarziu.

Si atunci ma intreb: oare stim ce cerem, atunci cand cerem longevitate? stim noi cum ne vom umple zilele la batranete, avand in vedere ca zilele omului sunt 70, si daca e in putere, 80, iar restul doar durere... Deci, de cata durere suntem dispusi sa ne umplem ultimii ani de viata? suntem siguri ca vom fi in deplinatatea facultatilor mintale si ca vom putea merge, ne vom putea ingriji singuri de noi, sau aceste lucruri nu sunt importante?!?

Draga mea, o viata lunga, inseamna oboseala, si dureri.
Bunicii mei erau amindoi lucizi, oameni de mare credinta, postitori mari, si cu mare-mare frica de Bunul Dumnezeu.

Bunica mea, nu stia scrie sau citi.
Ea insa s-a rugat Domnului, sa o ajute sa citeasca Sfanta Scriptura, si ce crezi, dupa ani de zile a reusit s-o citesca. Nimeni nu stie cum...doar o minune de-a lui Dumnezeu.
Insa, ea nu putea citi nimic altceva, nu mai recunostea literele.

Vezi tu, ea spunea ca este obosita.
Bunicul meu spunea ca este foarte obosit de viata.
Atita a vrut Domnul ca ei s atraiasca. Nu a fost alegerea lor, nici cererea lor.

Ce au relizat?
Au crescut 9 copii, toti credinciosi.
Eu zic ca au fost miluiti de Domnul, iar cind au murit, au fost impacati cu viata.
Preotul venea tot a doua zi pentru spovedit.

Ce ai realizat tu pina acuma?
Tu ti-ai crescut copii, te bucuri de nepoti, ai credinta, eu zic ca ai realizat mult.
Cunosti diferenta intre bine si rau.
Ai ales binele.
Dumnezeu sa te tina, si sa te ocrotesca.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote