View Single Post
  #1  
Vechi 03.11.2009, 22:56:00
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Forumul nostru II (sau de ce se judeca ortodocsii unii pe altii)

Deschid un nou capitol pentru aceste discutii, pentru ca deja este greu de urmarit si rasfoit aproape 50 pagini.

As vrea sa revenim putim la mesajul initial de pe primul fir: Forumul nostru.
Cel ce a postat avea multa dreptate.
Azi am citit o noua postare a unei persoane care se considera (asa reiese din lectiile ce le da altora) un ortodox perfect.
Ceea ce nu se potriveste nici la el si nici la altii ca el, este insa faptul ca: nu intelege pe semenii sai, este dur, ii judeca si vorbeste rau la adresa lor si toate astea fara a cunoaste oamenii si suferintele si problemele lor.
Si in final acestia sunt caracterizati, pe nedrept, ca fiind ne-ortodocsi, naivi si mai stiu eu.
Va rog mult, cei care sunteti convinsi de cunostintele si pregatirea in ortdoxie, de putere mai mar de intelegere si filozofie, sa fiti mai blanzi, sa nu mai criticati si judecati pe cei de langa voi (in speta in acest forum), aveti intelegere, toleranta, raspundeti cu calm (daca trebuie sa raspundeti), concis si la obiect.
Tocmai voi faceti pacate mari ca: mania, judecarea aproapelui, ne-iubirea aproapelui, defaimare si barfire.
Poate ca va pierdeti rabdarea, ca nu va plac unele postari si opinii. Fiecare este liber sa intrebe si sa discute pe marginea unei teme pe baza cunostintelor, dar si a experientelor de viata, de multe ori triste si negative.
Poate ca voi nu intelegeti, dar sunt altii care au poate probleme si dureri mai mari.
Sa nu uitam ca postarile pot exprima multe si nu totul se bazeaza pe rautate, sau prostie, ci pe suferinte.
Voi care sunteti mai rasfatati de Dumnezeu, aveti mila si de noi ceilalti.