View Single Post
  #4  
Vechi 04.11.2009, 08:38:01
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dragă Sofia
Minunat nume ai primit la botez! În calendarul ortodox,pe data de 17 septembrie este sărbătoarea Sfintei mucenițe Sofia și ficele ei Elpis,Pistis și Agapis (Nădejde,Credință și Dragoste).Îți doresc să dobândești mergând pe îngusta cărare a credinței aceste minunate virtuții care să-ți deschidă ușa Raiului.

În legătură cu postările fratelui Zaharia mie nu mi se par câtuși de puțin atacuri la prsoana ta, ci sfaturi bune de urmat de la o persoană care cunoaște teologie și are și trăire.
Îmi place că mereu îți pui întrebări dar nu-mi place că nu ești mulțumită de răspunsuri.Am mai spus și mă ierți că repet, în ortodoxie este împortantă trăirea și asumarea de bunăvoie a Crucii.
Atunci când bucuria ta va țășni ca un izvor purificator din suferință, întrebările pe care astăzi le pui asidu vor avea de la sine răspunsuri care vor părea fără logică pentru alții iar lacrimile de bucurie care fără voia ta îți vor scălda obrajii răsplata răbdării tale.
Aceasta îți doresc în primul rănd ție care ai dechis acest topic și tuturor celor care călătoresc cu întrebarea pe acest forum pentru a afla răspunsuri și a umple golul din suflet care nu este încă dăruit pe deplin lui Hristos.