View Single Post
  #8  
Vechi 04.11.2009, 21:15:56
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Inca ceva - eu am inteles/vazut acest forum ca un loc de discutie si schimb de opinie, pe diverse teme, ganduri, idei.
Ma deranjeaza sa vad ca lumea vine numai cu citate, cu ideile altora. Dar ce simt/gandesc ei intr-o chestiune sau alta, asta este important.
Citatele si scrierile le putem citi singuri, la sursa.
Fiecare trebuie sa vina aici cu parerea sa proprie, cu intrebarile si dilemele sale.
Draga Sophia, toata lumea a incercat sa-ti raspunda dupa puteri la multele tale intrebari. Este f stresant pentru cei, care au facut acest lucru, sa vada ca , in loc sa creasca intelegerea ta, sporeste numarul intrebarilor si nu gasesti niciodata raspunsul cautat, care sa te multumeasca pe tine.

Si atunci imi pun aceasta intrebare legitima: oare daca chiar vrei sa afli un raspuns, sau vrei doar sa ne convingi pe noi de alte adevaruri, pe care le tot afirmi in raspunsuri si pe care ni le sugerezi prin intrebarile tale.

Sa stii, ca nu vei primi raspunsuri mult diferite de ceea ce a scris Pr. Cleopa, caci toti l-am citit si am invatat de la el si altii ca el. Si daca el "te desfiinteaza" ca femeie - poate ca si pe noi ne-a desfiintat, aratandu-ne unde gresim - atunci ia-ti viata la "purecat" si vezi unde gresesti. Noi nu putem sluji la doi stapani.

Acum, sigur, daca ca nu gasesti raspunsurile dorite la noi, se datoreaza si faptului ca inca nu ne-am sfintit, fiindca pacatosi fiind, cuvantul nostru nu are greutate... In schimb Sfintii Parinti au primit intelepciunea Dumnezeiasca si de la ei e bine sa iei si tu intelepciune si cunoastere.