View Single Post
  #17  
Vechi 07.03.2018, 17:54:05
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locaţie: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Eu ajunsesem.sa mă gândesc la doua lucruri diferite atunci când învătam pt examene :D...ceea ce pe moment a funcČ›ionat dar acum "se vede" cu vârf Č™i indesat :D

La Sfânta liturghie însă îmi plăcea sa ma relaxez si sa "savurez " ca pe un spectacol, sa mă lepăd de grijile cotidiene, aČ™a Cum e Č™i indemnul ; îi vedeam insa pe alČ›i oameni încruntaČ›i Č™i mormaind rugacaciuni Č™i realizez ca totuČ™i acolo vin oameni cu probleme mai grave Č™i se "concentreaza" sa se roage pentru rezolvarea lor, spre deosebire de mine care mă duceam acolo.tocmai ca sa le uit Č™i sa mă "deconectez". Desigur nu reuČ™eam de cele mai multe ori. Sau poate greČ™eam (si gresesc in continuare) ca nu încercam Č™i eu sa vorbesc cu Dumnezeu sa îi spun ce mă doare...

Cat despre rugăciunea particulara ( acasa) ...niciodată nu am reuČ™it sa mă concentrez . Ba uneori seara la culcare chiar "reusesc"sa adorm.înainte sa termin "Tatăl nostru". Desigur ca nu de tot dar mă trezesc ca numai Č™tiu daca am terminat Č™i o iau de la capăt Č™i iar nu reuČ™esc sa termin samd...pana o trece somnul de tot... a Č™i am ajuns la fel ca Č™i mama în copilăria mea sa adorm în timp ce spun povesti copilului sau sa mă trezesc spunând bazaconii (" visez " alta poveste). Pana aCum nu Č™tiam ca poČ›i visa înainte dea adormi efectiv. Mă pregătesc temeinic se pare pentru o viitoare întâlnire cu un psihiatru.

Pana acum m-am lămurit ca cititul Č™i chiar recitatul unor rugăciuni sau psalmi chiar nu reuČ™eČ™te sa aibă nici un efect. Ba chiar în unele situaČ›ii mi se pare nepotrivita. De exemplu dacă vrei sa citeČ™ti rugaciunea de la sfârČ™itul lucrului Č™i ÎČ›i aduci aminte ca ai avut o zi în care ai făcut absolut numai tâmpenii Č™i nimic ca lumea, Cum mai poČ›i sa zici ca mulČ›umeČ™ti pentru " binefacerile de care te-a invrednicit Dumnezeu" dacă tu nu te-ai invrednicit de nimic??? Chiar dacă te-ai rugat Č™i dimineaČ›ă la Dumnezeu sa te "invredniceasca", tu tot nu ai reuČ™it să faci nimic ca lumea în ziua aia...

Practic am observat ca la rugăciunile de dimineaČ›ă te rogi sa te ajute Dumnezeu nu greČ™eČ™ti, iar seara ÎČ›i ceri iertare pentru greČ™elile care totuČ™i le-ai făcut Č™i mulČ›umeČ™ti pentru alea pe care nu le-ai făcut. ..
Dar de ce totuČ™i greČ™im peste zi Č™i greČ™im grav uneori ??? Ca nu e vorba ca nu ne ajuta Dumnezeu sau nu ne invredniceste ci pur Č™i simplu noi greČ™im din propria noastră prostie...ori poate ne culcam pe o ureche ca dacă ne-am rugat o sa fie totul bine Č™i ca tot ce am face va ieČ™i bine pana la urma ?

Cum spuneam poate ar trebui sa "am o discutie" mai serioasa cu Dumnezeu, înainte de orice, sa încerc sa mă rog "cu cuvintele mele" , Č™i mai imperativ, Doamne, ajutama sa îmi bag minČ›ile în cap, sa nu mai fac tâmpenii, sa mă concentrez, sa gândesc înainte sa fac ceva, dacă e bine sau nu, eventual sa încerc sa am in permanenta un astfel de "dialog ", deČ™i acestea sunt lucruri care pana la vârsta adulta ar trebui sa vina de la sine, sa ÎČ›i spună creierul tău Č™i conČ™tiinČ›a ta dacă ceea ce faci e bine sau nu e bine, Č™i sa nu ajungi în situaČ›ia sa zici ca parcă "te-a pus dracu" sa faci anumite lucruri care îČ›i fac numai rău atât Č›ie cât Č™i celor din jur...

Last edited by fallen; 07.03.2018 at 17:57:30.
Reply With Quote