Subiect: VISELE
View Single Post
  #7  
Vechi 15.02.2008, 09:14:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism
Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
unii oamneni sustin ca prevad viitorul si ca ce au visat au si trait altii doar ca sunt o manifestare a subconstientului nostru, ce parere aveti? nu vi s-a intamplat niciodata sa aveti momente de deja-vu?
SA STITI CA DIAVOLUL SE ARATA IN CHIP DE INGER, SAU IN ALT CHIP, SAU IN CHIPUL LUI HRISTOS, SAU IN CHIP DE ARHANGHEL, DE SFINTI, DE IERARHI, DE CUVIOSI. EL INTAI TE INVATA BINE, PANA I TE INCHINI LUI. IAR DUPA CE TE INCHINI LUI, TE DUCE LA PIERZARE. Nu venea diavolul la un calugar timp de 30 de ani si-i spunea taine mari ? Adica : " Parinte, eu sunt ingerul Domnului. Ia seama ca peste 7 -8 zile or sa-l prade pe calugarul cutare. O sa-i ia lucrurile lui si o sa le ascunda in cutare pestera. Tine minte, sa le iei de acolo si sa le aduci calugarului inapoi ". Apoi i-a indemnat diavolul pe aceia sa fure, si le-a aratat ca este inger.
Se duce " ingerul " acela in chip de calugar si zice : " Vai de mine, m-au pradat hotii, mi-au luat tot !" iar calugarul cel amagit i-a zis : " Hai ca-ti spun eu unde sunt lucrurile tale. A fost ingerul Domnului si mi-a spus unde sunt. Sunt in cutare pestera ". Le-a gasit acolo. Si a zis : " Mai, chiar ca a fost ingerul Domnului, din moment ce a stiut unde au fost puse lucrurile mele ".
Aude un batran de acestea si le spune ca aceia sunt diavoli, si cel care i-a pus sa fure, si cel care se arata in chip de inger, ca sa creada in minciunile lui si sa-i duca la pierzare pe toti. Atunci a intrebat : " De unde stii, parinte, ca ei spun adevarul ? Acestia sunt DRACI PITONICESTI CARE SPUN VIITORUL, CUNOSC VIITORUL SI SPUN CE-O SA FIE PESTE O SAPTAMANA, PESTE O LUNA, CA SA CREZI LOR SI APOI SA TE PRAPADESTI."
EXACT ! ! ! Multe din vise sunt curse perfide diavolesti. Unde , repet, actioneaza cel mai bine diavolul ? In mentalul nostru, in gandul nostru. Nalucirile cele mai diverse de la el vin. Rugaciunile de seara nu trebuie ignorate, ele avand un rol benefic pentru noi toti.
Reply With Quote