View Single Post
  #9  
Vechi 17.05.2020, 06:45:39
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bihoreanul.pacatos Vezi mesajul
Eu va intreb pe voi, desi toti preotii cu care ma discutat au zis ca nu are ce sa se intample, atunci de ce la vreo 2-3 persoane de pe acel forum s-a intamplat ca sa aibe decese in familie, incendii, jafuri la firmele pe care le aveau ? Sau una din ele povestea ca a avut accident de masina si i-au murit ambii baieti, etc...
Pentru ca toti sunt mai mult sau mai putin pacatosi, sau, altfel spus, unul mai pacatos ca altul.

Dumnezeu ii protejeaza cu binecuvantarea Sa pe cei curati fiindca raman fideli Lui si se supun Voii Lui, iar cei pacatosi s-au departat de caile Domnului si au iesit de sub protectia Lui.
Altfel spus, cei credinciosi au parte de o "ploaie de binecuvantari", iar cei pacatosi si-au deschis "umbrelele".

14. Ochii Domnului spre cei drepți și urechile Lui spre rugăciunea lor.
15. Iar fața Domnului spre cei ce fac rele, ca să piară de pe pământ pomenirea lor.(Psalmi33,14-15)


Citat:
În prealabil postat de bihoreanul.pacatos Vezi mesajul
Deci sa nu credeti ca am cerut ceva peste limita bunului simt, adica sa-i fac rau cuiva ! Nu ! Si pot proba asta oricand cu mailurile !
Daca n-ar exista mailurile nu ai avea niciun fel de probleme, asadar mailurile sunt dovada ca ti-ai facut rau cu mana ta.
In primul rand tu esti responsabil de sufletul tau. Bunul simt nu se refera la alte suflete, dar daca sufletului tau nu-i faci bine, atunci alte suflete ce soarta ar avea?
Intreaba-l pe PS Sofronie, episcopul Oradiei si Bihorului.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote