View Single Post
  #10  
Vechi 07.07.2009, 11:54:32
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CosminPopescu Vezi mesajul
Poate că preoții și călugării respectivi beau de necaz și cugetă la cum s-a jerfit sfântul maikăl giegsăn pentru iertarea păcatelor noastre.

Dacă e pe bune ce ai scris nu strică să bagi și niște nume, de preferabil însoțite și de o adresa. Cer asta pentru că acum ceva vreme se plângea o cetățeancă că românii sunt primitivi și preferă să tacă și să măture sub preș mizeria. Deci și eu și ea așteptăm numele și adresele celor pe care-i cunoști că au condus beți și au ucis din culpă.
1. [COLOR=darkred]Sa nu luam in ras nici un om[/COLOR], mai ales unul adormit in Domnul, care nu mai poate face nimic pentru sine. Oare, atunci cand radem de un om, suntem mai buni decat acela ?

2. [COLOR=darkred]Niciodata sa nu cerem numele celor cu fapte rele, ori cu caderi[/COLOR]. Nu avem inima arzand de iubire, ca auzindu'le numele, sa ne rugam neincetat pentru ei, ci mai mult am da cu pietre in ei, am spune si altora si am strica si mai mult legea dragostei. Chiar cand ti se spune ceva despre cineva, tu insuti sa spui: "Te rog, nu imi spune numele aceluia, ca apoi poate nu imi va mai iesi din minte."
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote