Subiect: Monah sau laic
View Single Post
  #3  
Vechi 25.12.2009, 18:13:51
vali99 vali99 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Exista perioade in viata fiecarei persoane indiferent de varsta ,cand isi pune problema sau se intreaba care este scopul ei ,care este vocatia ei.Ei aceste cazuri se intampla in special persoanelor care sunt ortodox-practicante,dar pot avea asemenea revelatii si persoanele care nu sunt practicante sau care nu sunt ortodoxe.Eu pun problema aici intre a alege viata monahala sau cea mireneasca,ati avut vreodata acesta ,,dilema",daca da cum ati abordat-o.
In primul rind La multi ani si multe bucurii sfinte tuturor crestinilor ortodocsi de pe forum!
Serafim, deja ai nume de calugar :-)
AM intrebat si eu o maica tinara, care a fost casatorita, cum de si-a lasat sotul si a plecat la minastire...Raspunsul a fost: am simtit ca-mi arde pamintul sub picioare si nu mai pot sta in lume.
Calugaria nu este numai alegerea omului ci e in primul rind chemarea lui Dumnezeu in inima omului, iar la aceasta chemare nu se poate raspunde decit cu : Da, Doamne!
Cei care au plecat la minastire si s-au intors si s-au casatorit considerind ca nu e pt ei, nu au avut chemare pt calugarie...
P Porfirie a fost intrebat de un tinar ce sa faca, sa se casatoreasca sau sa se calugareasca. Iar parintele i-a raspuns: esti bun pt amindoua....el a fost putin derutat,dar parintele apoi a subliniat: esti bun pt calugarie, dar nu i-a zis ce sa faca...orice ai alege nimeni nu-ti poate impune si nici nu te poate indemna pt ca atunci cind dai de greu ai tendinta sa dai vina pe persoana care te-a indemnat sa faci asa..
Iti dau un sfat: pune o "scrisoare" la SF Nectarie...sigur te va ajuta sa alegi ce e bine pt tine...
Doamne ajuta!
Reply With Quote