View Single Post
  #1423  
Vechi 16.03.2017, 12:03:04
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
În ce mă privește, cu cât văd mai obtuză viziunea unora privind legătura omului cu Dumnezeu, cu atât mai largă tind să mi-o alcătuiesc pe a mea.
Ortodoxia nu poate fi un sistem închis și limitativ, după părerea mea, care face din Adevăr o religie de nișă; una între multe altele.
Întruparea și Învierea lui Hristos aduce o noutate care trebuie să covârșească întreaga existență, iar raportarea la Adevăr o facem cu întreaga noastră viață, prin tot ceea ce făptuim, simțim, gândim. Evanghelia, înainte de a fi pusă pe hârtie, a scris-o Dumnezeu în inima omului, încă de când l-a creat, iar prin Hristos suntem ajutați să o redescoperim. Și ea nu poate fi înțeleasă decât cu inima și cu mintea împreună, pentru că limbajul ei este cel al iubirii, ce nu poate fi gândită. Gândirea dogmatică (a unora) păcătuiește tocmai prin faptul că nu știe, nu poate integra iubirea; după cum și afirmarea iubirii lipsite de participarea minții, a gândirii, reprezintă un eșec al credinței și o ratare a legăturii cu Dumnezeu.
Adevărații teologi nu le separă niciodată pe cele două.
În casa Tatălui Meu multe locașuri sunt.

si cat de frumos Zice acolo, exact cum spunea o colega, iti vine sa plangi daca citesti fiind intr-o stare asa, mai speciala un pic.
Reply With Quote