View Single Post
  #6  
Vechi 13.08.2007, 09:03:02
maria_ioana maria_ioana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2007
Mesaje: 1
Implicit

exista o poveste cu soarecele de oras si cel de tara,o poveste cu talc...preoti de tara si de oras...nu aveti idee cat va inselati fratilor cand va grabiti sa judecati.Va dau exemplul meu personal:sotul este preot de oras,un fel de suplinitor calificat,slujeste pe unde este acceptat(fara parohie),primeste de la preotul paroh sume modice pentru o slujba 2-3 sute de mii.Nu are salariu,nu are alte venituri,eu sunt in invatamant,salariul meu ne depaseste 650 ,parintii ne ajuta foarte mult financiar asa incat desi cu salarii f.mici,doi copii in intretinere,noi o ducem f.bine slava lui Dumnezeu...dar nu exista zi in care sa nu aud comentarii rautacioase,priviri ciudate,scenarii despre cat fura sotul meu din Biserica despre traiul nostru indestulat.Insa m-am obisnuit,iar acum m-am simtiti obligata sa postez pentru aceia care sustin ca preotul de oras are averi..v-ati pus vreodata intrebarea daca nu cumva le-o fi mostenit?


Urzicuta, povesti de la popi si preotese care se plang ca nu au suficienti bani am auzit de prea multe ori. Cum se face ca toti popii (pentru a-i numi parinti sau preoti trebuie sa merite)au mostenit averi? Ce preot e ala care se plange ca are un salariu de 4,5 mil si se plimba cu super masini? O sa-mi spuii ca pe toti ii ajuta parintii? Unde e smerenia la care ne indeamna pe noi? Nu neg facptul ca sunt si slujitori ai Bisericii care au un suflet curat si merita sa fie numiti preoti. Stiu ca fiecare padure are uscaciunile ei, dar... Sunt cadru didactic si in scoala in care predau orele de religie sunt tinute de un popa care nu se gandeste decat la bani. Dovada acesti lucru? A facut tot ce i-a stat in putinta de a da afara absolventul de romana-engleza care ocupase orele respective prin concurs, el fiind, dupa spusele lui, deasupra celorlalti si ne putand sa se injoseasca pt a sustine un examen pt orele respective.Si exemplele pot continua.
Reply With Quote