Subiect: Nebunie
View Single Post
  #28  
Vechi 25.08.2015, 19:34:39
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex190 Vezi mesajul
Nu stiu ce sa zic despre medicii din Romania.Personal sunt foarte dezamagita. Daca trebuie sa ajung la doctor pentru o treaba mai serioasa, pur si simplu imi e teama.Am avut de-a face destul de des cu ei, in ultimii ani,prin intermediul familiei mele.Si am vazut din propria noastra experienta ca sunt medici care te pot imbolnavi mai tare sau chiar poti muri, din cauza neglijentei lor.Despre atmosfera din spitale, ce pot sa zic, dezastru.Am stat cateva zile la terapie intensiva cu cineva si nu am putut sa nu observ indiferenta ,nepasarea si chiar ironia cu care sunt tratati uneori oameni grav bolnavi
Noi romanii suntem priceputi la toate, in toate ne bagam cu sfaturi si judecati; suntem medici, mecanici, arhitecti, politicieni, parinti exceptionali, psihologi, etc. in locurile altora suntem excelenti, doar in propriile profesii si in propria viata nu ne prea descurcam.
Te-ai pus vreodata in locul unui medic incercand sa vezi lucrurile din unghiul lui? Ai tu idee cum e sa lucrezi cu "viata", cu lipsa de comunicare a pacientilor, cu zeci de oameni suferinzi intr-o zi? Toti pacientii suferinzi si apartinatorii lor sunt nerabdatori, speriati, au senzatia ca ei sunt in cazurile cele mai grave si urgente. De aici si dezamagirea.
Oricum, mi se pare jignitor sa generalizezi asa.
Iar la terapie intensiva nu stiu cine si unde te lasa sa stai cateva zile daca nu esti pacient. Accesul e restrictionat.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote