View Single Post
  #18  
Vechi 18.01.2023, 14:49:33
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Important pentru noi este ca a fost scris in Ceruri... vorba parintelui Calistrat.
Sincer habar nu am, mă gândeam și la situația nr.3 în care nici nu era chiar înșelat, nici nu era sfânt, ci s-a mântuit la limită, dar evlavia populară a exagerat.

Pe mine nu mă interesează, nu vreau să intru în polemici dacă e sfânt, sau nu, bine ar fi măcar mântuirea personală să o fi dobândit, de acolo plecăm și tot e unde trebuie, eu evit Prislopul până când nu se liniștesc apele și nu vor dispărea și tarabele acelea care fac comerț fără nicio noimă, niște privați care au confiscat imaginea cuiva în care nici nu cred poate.

Am înțeles referitor la canonizare, că B.O.R. mai are o condiție să nu mai fie rude apropiate în viață, că a fost și cazul părintelui Calciu când dezgroparea lui de către un monah din propria lui inițiativă, a dus la scrisoare de amenințare cu judecata din partea fiului său care e avocat în Statele Unite în cazul în care nu s-ar fi îngropat la loc.

Deci cât timp mai are cineva rude în viață, poate BOR va evita canonizarea lui, unu să nu fie probleme/neînțelegeri litigioase că poate rudele nu sunt de acord cu dezgroparea, doi să nu fie cineva care forțează lucrurile și încearcă să facă profit dintr-o eventuală evlavie colectivă, generată prin reclamă, marketing și după să trăiască din drepturi de imagine.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote