View Single Post
  #16  
Vechi 07.04.2015, 22:41:29
Catalin79 Catalin79 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2015
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Încearcă mai întâi ce-ți spune să faci textul de mai jos. Dar fii și tu bărbat, ai răbdare, credință, nădejde, nu te lăsa bătut degrabă.

"Deci cine vrea și iubește să fie liber de gândurile de hulă, acela trebuie mai întâi să-și adune întreaga minte în inima lui și să se roage cu multă atenție și mare vigilență, ca să nu lase cuvântul interior din inimă să grăiască, ci să-l facă să tacă supraveghindu-l cu un ochi serios și conducător. Dar nu e de ajuns numai aceasta, ci, după ce face cuvântul interior să tacă, trebuie să-i dea și să grăiască această scurtă rugăciune: ,,Doamne Iisuse Hristoase, Fiului lui Dumnezeu, miluiește-mă!" și numai aceasta să o grăiască, și nici un alt cuvânt. Dar să o zică ținându-și puțin și răsuflarea până ce zice o dată cuvintele rugăciunii acesteia și apoi să răsufle din nou, mintea rămânând fără formă și fără chip și privind prin puterea lui văzătoare [spirituală] numai locul inimii, iar auzul [spiritual al] minții să nu audă nimic altceva decât cuvintele rugăciunii acesteia. Deci rugăciunea aceasta rostită în acest mod va face să dispară toate gândurile, nu numai cele de hulă, ci și cele de rușine și trupești și cele de viclenie și de irascibilitate, fiindcă atunci când e rostit în inimă cu credință fierbinte și meditat necontenit, acest înfricoșător și sfânt Nume al lui Iisus Hristos arde ca o lumină și lovește și taie ca o sabie cu două tăișuri demonii care se găsesc, cum spuneam, la suprafața inimii și grăiesc prin cuvântul interior toate gândurile de hulă și rele. "
Este o minune a lui Iisus Hristos, nu credeam ca aceasta rugaciune ma poate mantui, dar uite ca poate, acum regret cu adevarat ceea ce am facut si am zis Doamne Iisuse Hristoase Iarta-ma, vreau sa fiu fiul tau.
Fie laudat Numele Domnului Iisus Hristos de acum si panan veac Amin.
Reply With Quote