Subiect: Studiul Bibliei
View Single Post
  #2  
Vechi 13.04.2009, 12:42:23
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Am deschis acest topic, pentru a incepe studiul Bibliei online, in acest forum, impreuna. M-am gandit, ca este greu sa intelegem Biblia de unii singuri, citind si de ce sa nu recunoastem, de multe ori nu intelegem ce citim acolo.


Sper ca se vor gasi adepti, cei cre vor sa inteleaga Biblia, banuiesc ca vor contribui cu ceea ce stiu ei, cu citate din Sfintii Parinti, o intelegere nu dupa capul nostru, ci ghidata de invtaturile Sfintilor Parinti.


Uneori, ar fii binevenita interventia celor care studiaza deja teologia, pentru o mai buna intelegere.

Ma intreb totusi daca, subiectul nu ar fii prea vast, si de aceea ar fii bine s aimplicam pe admin, eventual pentru o buna impartire a topicelor pe forum.

Sa incepem cu Facerea - Cartea lui Moise

http://www.crestinortodox.ro/biblie-...te-a-lui-moise

Sa discutam dupa ce citim. Multe lucruri nu sint pe intelesul nostru.

Doamne ajuta sa ducem la bun sfarsit invatarea si intelegerea Cuvantului lui Dumnezeu.
Este frumoasa initiativa ta, dar GRIJA MARE!!! deoarece exegeza pe text este foarte dificila si greu accesibila multora.Trebuie tinut seama de categoria cartilor V.T.,care sunt fie didactice ,fie istorice,fie profetice si mai ales trebuie sa se tina seama de comentariile si explicatiile Sfintilor Parinti fara de care nu se poate!De ex. Comentariul la Hexaimeron al Sf. Vasile cel Mare(sper ca am mentionat corect) dar si explicatiile Parintelui Cleopa la acest subiect.Mult succes si Doamne Ajuta
Reply With Quote