View Single Post
  #2  
Vechi 24.08.2009, 14:08:14
Alexa_Dinca Alexa_Dinca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.06.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanaz Vezi mesajul
Buna ziua,
ma numesc Ioana, am 27 de ani si sunt casatorita de 3 ani.
Eu si sotul meu ne-am dori un copilas dar am si eu o nedumerire.
Din cauza lucrului, sotul meu pleaca de acasa de luni dimineata ora 7, pana sambata seara cateodata si ora 21-22, depinde.
Stiu ca duminica este ziua Domnului si trebuie sa iti aduci aminte de ea si s-o cintesti ca atare. Deci nu e indicat sa faci prostioare... Sambata dupa vecernie incepe ziua urmatoare, deci teoretic e considerata deja duminica...
Oare cum ar fi crestineste sa procedez? Cineva care a discutat cu un duhovnic sau care are o situatie asemanatoare il rog sa ma sfatuiasca.
Va multumesc!

Crestineste este (si in cazul vostru) sa va pastrati curati pentru ziua de duminica pe care trebuie sa o petreceti impreuna cu Domnul la Sfanta Liturghie (care este vitala pentru orice crestin) si mai apoi acasa, luand aminte la cele sfinte de la slujba.Spre seara (dupa ora 17) este permisa impreunarea intre soti in vederea conceperii unui prunc.
De asemenea este permis in zilele de luni, marti (pana in ora 24), joi (pana in ora 24) in care nu sunt sarbatori. (asa stiu de la duhovnicul meu, caci si eu am avut aceste nelamuriri)

Dumnezeu va va ajuta si va va binecuvanta daca veti incerca din tot sufletul sa tinteti cont de poruncile Lui mai ales in conditiile grele ale acestor vremuri.

Orice va veti osteni, iubirea pentru Hristos Dumnezeu si iubirea dintre voi sa nu piara, ci sa sporeasca!

Doamne ajuta!
Reply With Quote