View Single Post
  #6  
Vechi 04.09.2009, 13:35:30
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Acum eu ma gandesc la alt aspect.
Noi crestinii ortodocsi le luam pe toate asa cum sunt scrise in Biblie (Noul Testament), bun sau ra, a fost asa sau altfel, noi asa le luam si le respectam.
Noi nu stim cum a fost din punct devedere istoric in acea epoca. Nu prea exista izvoare, documente.
Si in Israel te duci cu gandul la cele scrise in Biblie. Daca fapta s-a petrecut in acel loc, sau mai sus putin, daca era piatra aia acolo, sau ruina, sau etc., noi nu stim si n-avem cum sa verificam.
Lacul Vitezda (orbul si tulburarea apei) de ex. nu mai exista si multi de acolo nu stiu sa fi fost.
Fiecare cum a citit si cum simte.
Exista insa oameni care doresc sa afle partea istorica, reala: ruine, monezi, vase, mai stiu eu, marturii etc., cum traiau oamenii pe atunci, ce mancau, cum se imbracau, etc.
Scripturile religioase nu s-au oprit asupra acestor elemente.
Nici viata lui Iisus sau a Mariei, sau a apostolilor nu este clara si completa. Lipsesc perioade lungi, sau elemente si oamenii incearca sa si le completeze dupa puterea mintii omenesti.
Oamenii isi doresc de ex. sa-l considere pe Iisus ca om intru totul, deci si cu sentimente de iubire pentru o femeie, sau casatorie si copii.
La fel si cu Maria sau Iosif, sau mai stiu eu.
Zic si eu.
Si noi credinciosii ortodocsi ne mai putem intrebari asupra celor ce nu sunt sau nu sunt clare in scripturi: ce-a mai facut Iisus in acei 30 ani, sau ce-a mai facut Maria cu Iosif, sau viata apsotolilor, a Magdalenei, etc.
Marturisesc ca si eu am astfel de intrebari si ganduri.
Asa cu ma intreb mereu cine si cum traiau aceia care au creat biserica crestina si canoanele ei, etc. Si nu gasesc scris.
Na curiozitate omeneasca.
Da, unii poate gresesc in ceea ce afirma, dar nimeni nu stie de fapt lucruri de acum 2000 de ani si mai bine. Cine stia sa scrie atunci, cine stie sa citeasca azi limba de atunci?
Reply With Quote