Subiect: Crucea de la gat
View Single Post
  #2  
Vechi 10.06.2010, 02:31:39
Laur28's Avatar
Laur28 Laur28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2010
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Va salut. Ce credeti despre crucea / cruciulita de la gat?

Ce beneficii reale aduce si cu ce influenteaza viata crestinului? Este obligatorie una? Ce se intampla cu cei care nu poarta? Din ce material e cel mai bine sa fie facuta? Ce marime sa aiba cel mai bine? Conteaza daca e model simplu sau ornamental?

Sunt cateva dintre intrebarile care mi-au venit in minte despre cruciulita de la gat. Va multumesc pentru rabdarea voastra.
Seara buna :). Din putinele mele cunostinte, imi amintesc doar ca crucea nu trebuie purtata la gat pentru a fi ferit de rele, blesteme, farmece, nenorociri, atribuindu-i, astfel, valoarea de amuleta/talisman. Din moment ce in Sfanta Scriptura nu e mentionata purtarea acesteia la gat, nu cred ca e obligatorie. Nu se intampla nimic cu cei care nu o poarta. Din contra, e posibil ca unii sa o foloseasca cu gandul de a se fali cat de buni si evlaviosi crestini sunt. Din lemn e cel mai bine sa fie facuta, micuta, cat pentru inima ta :). Poate sa fie si din argint sau aur sau orice altceva de bun simt daca nu o folosesti pe post de bijuterie (nu asta e scopul). Cred ca mai degraba crucea de la gat este o marturisire a lui Hristos, a faptului ca esti crestin.
Reply With Quote