Subiect: Parinti si copii
View Single Post
  #6  
Vechi 30.06.2007, 00:23:57
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.565
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sylvie
"Dragul meu,lasa ca fac eu acest lucru",sau "invata tu,sau fa alta treaba mai usoara,ca eu o fac pe cea mai grea" sau "Nu vezi dragule,ca nu te pricepi?Lasa-ma pe mine ca stiu eu mai bine."s.a.
Bine zis Sylvie,ai atins un punc forte... si cu cit ne ajustam noii situatii mai repede cu atit mai bine pentru toti.
Noul indemn parintesc pentru tinerii adolescenti trebuie sa fie:
"Nu va de ce nu ai putea munci si invata in acelasi timp"...in conditii de democratie si capitalism primar nu se poate altfel. Munca(cu umilirile, etica muncii invatata cu sudoarea fruntii) modeleaza in tinar trasaturi de caracter care nu pot fi invatate in familie. Printre multele lucruri care le avem de invatat din Apus NECESARE pentru supravietuire in ziua de azi, relatia occidentala Parinte-copil este esentiala, zic eu. La inceput zici: Ia uite si la anglo-saxonii astia ce reci sunt si fara suflet, ii trimit pe copii de tineri la munca in detrimnetul invataturii, ce fraieri sunt, nu stiu ei care-i treaba...dar daca stai sa analizezi mai profund ai o revelatie...si vezi cita dreptate au, efectiv, nu am cuvinte sa va redau cita dreptate au.
Reply With Quote