View Single Post
  #1537  
Vechi 12.03.2011, 19:19:28
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu am mai scris, doar pentru cei care vin la ortodoxie, adica se convertesc de la alte culte crestine, prin iconomie (pogoramant), Biserica echivaleaza unele Taine ale eterodocsilor, fara sa le repete. Nu numai Botezul, ci si casatoria sau si altele. Asa a fost dintotdeauna, cu cei ce erau schismatici sau eretici si reveneau in Biserica, desi nu li se recunosc tainele. La pagani se face in schimb tot Botezul. Am scris despre asta aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...mie#post314719
Am citit acum, dar ii dau dreptate lui Mihnea. Exact off-ul lui l-am avut si eu multa vreme dar mi-a trecut. Nu pentru ca as accepta acum ceea ce nu merge bine in Biserica Ortodoxa ci pentru ca mi-am dat seama pana la urma, dupa ani de zile de durere, ca nimeni nu ma obliga sa accept ceea ce nu merge in aceasta biserica, ci dimpotriva, sunt libera sa actionez dupa propria-mi constiinta, si nu trebuie pentru asta sa ma convertesc la alta biserica asa cum a facut Mihnea.

Revenind, biserica nu poate sa ii zica unui om ca, in afara curtii sale era mort, dar de cand a intrat in curtea sa este viu doar pentru ca i-a pasit pragul. Ori era viu si inainte pentru ca Botezul lui catolic era valabil, ori era mort pentru ca Botezul catolic nu era valabil si ca atare, cand a pasit pragul curtii ortodoxe, l-a inviat prin Botezul ortodox administrat in aceasta biserica. Fara Botez valabil insa, nu se poate invia nici un mort sufleteste (mort sufleteste = cu pacate). Asa ca, daca Botezul catolic nu este valabil, sufletul este mort si dupa un astfel de botez, iar in momentul in care intra in curtea ortodoxa, un suflet mort nu poate deveni dintr-o data viu pentru ca asa decide un iconom ci poate deveni viu doar cu botez valabil. Din moment ce nu primeste Botezul ortodox, dar primeste apoi Impartasania, inseamna ca sufletul este viu si ceea ce l-a facut viu a fost inca de la inceput botezul lui catolic, ca altul nu a avut.

Last edited by Adriana3; 12.03.2011 at 19:23:46.