Subiect: Inchizitia
View Single Post
  #8  
Vechi 04.07.2011, 18:52:47
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Crimele practicate în numele credinței - o trădare a lui Hristos

Dragi frați creștini,
Cred că, într-un anumit sens, toți participanții la această discuție au dreptate... întrucât toți suntem de acord în privința faptului că aspectul esențial al existenței este relația cu Dumnezeu și promovarea credinței în societate.
Neînțelegerea, în opinia mea, provine din încercarea fiecăruia dintre noi de a apăra faptele înaintașilor noștri din confesiunea căreia îi aparținem. Astfel, din dorința legitimă de a-și apăra propria confesiune, confrații catolici încearcă să justifice existența Inchiziției și-i acuză pe patriarhii ortodocși de crime, iar ortodocșii susțin că, de fapt, Biserica Romano-Catolică este responsabilă pentru arderile pe rug practicate, în Evul Mediu, în numele credinței creștine. Astfel, din punctul meu de vedere, cauza neînțelegerii dintre noi este faptul că exprimăm aceleași idei în termeni diferiți: toți suntem de acord că orice crimă este păcat deosebit de grav, indiferent de pretextele folosite de criminali; toți suntem conștienți de faptul că vrăjitoria și ideologiile necreștine constituie, de asemenea, păcate și maladii spirituale care-i pot îndepărta de Dumnezeu pe cei care se lasă amăgiți. Totuși, cred că singura problemă în această discuție constă în faptul că noi asociem crimele unor fanatici cu religia creștină - "religia iubirii" și a adevărului. Domnul nostru Iisus Hristos, în Care noi toți credem din întreaga noastră ființă, ne-a poruncit, în cuvinte clare și imposibil de răstălmăcit, iubirea față de vrăjmași: Iubiți pe vrăjmașii voștri, binecuvântați pe cei care vă blesteamă, faceți bine celor ce vă urăsc pe voi și rugați-vă pentru cei care vă vatămă și vă prigonesc". În categoria celor care ne "vatămă" și ne "prigonesc" se încadrează, cu siguranță și adversarii Bisericii - vrăjitorii, masonii și toți cei enumerați în comentariile de la acest topic - a căror intenție este aceea de a ne produce cel mai mare rău, despărțindu-ne de Dumnezeu. De aceea, conviețuirea cu astfel de persoane este un prilej de a pune în practică porunca divină a iubirii dușmanilor. Acest fapt cred că ne este tuturor clar. Din acest motiv, acei "creștini" din istorie (ortodocși sau catolici, n-are nicio importanță!) care, în numele credinței, au practicat crime sunt apostați și trădători ai lui Hristos. Limbajul meu este excesiv de dur? În acest caz, îmi voi reformula ideea într-un mod și mai intransigent: cei care au ucis oameni în numele lui Hristos (indiferent că au fost ortodocși sau catolici) au renegat credința și au păcătuit împotriva Duhului Sfânt, atribuindu-I Acestuia idei și practici anticreștine și distructive. Fanatismul - păcat deosebit de grav - este o trădare a credinței pentru că, ucigând în numele Dumnezeului iubirii, cei care au căzut în această patimă au renegat însăși esența creștinismului - dragostea și iertarea - căzând astfel în cea mai gravă formă de apostazie. Pentru mine (și cred că pentru mulți alți creștini ortodocși) nu este nicio problemă să combat, cu toate argumentele care-mi vin în minte, crimele ortodocșilor comise în numele religiei, pentru că acei nefericiți nu mai sunt creștini, ci fanatici și, prin urmare, trădători ai lui Hristos. Am întâlnit un ateu care susținea, în mod total ilogic, ideea că religia creștină este falsă și, prin urmare, nu ar mai trebui să existe. Care era principalul său argument? Tocmai existența Inchiziției și imoralitatea unora dintre preoții ortodocși din zilele noastre. Am încercat să-i explic faptul că adevărul sau falsitatea unei concepții filosofice sau religioase nu se poate demonstra/combate prin sofisme, confundând persoanele cu ideile, ci printr-o analiză obiectivă, "sine ira et studio", a principiilor acelui sistem de gândire. Nu ader sau blamez o credință, în funcție de atitudinea aderenților, ci doar în funcție de ideile existente în acea concepție de viață. Pentru a înțelege cât de copilărească este această idee folosită de către atei drept argument al necredinței lor, voi încerca să schițez un astfel de raționament sofistic naiv: un credincios, după ce a ieșit din biserică, a aruncat câteva hârti pe spațiul verde din fața blocului, cu toate că exista un coș de gunoi în apropiere; credinciosul respectiv era ortodox; concluzia ar fi că Ortodoxia este împotriva protejării mediului. :)) Înțelegeți eroarea de logică?
De aceea, faptul că unii fanatici au pronunțat sentințe contrare rațiunii în numele sfintei noastre credințe creștine nu poate fi un argument împotriva creștinismului sau a Bisericii Catolice, ci ne poate conduce doar la concluzia că acei nefericiți au folosit credința cea adevărată pentru a-și justifica ura împotriva semenilor și că, cel mai probabil (nefericiții!) și-au pierdut mântuirea. O dovadă a faptului că Biserica Romano-Catolică nu este responsabilă pentru crimele petrecute în Evul Mediu este poziția admirabilă a vrednicului de pomenire Papă Ioan Paul al II-lea, beatificat recent de către B C. Dacă acest creștin autentic a condamnat războaiele religioase și orice formă de ură practicată sub pretextul apărării credinței, înseamnă că și credincioșii catolici, fiindu-i fideli Papei, vor înțelege (sau au înțeles deja) că cei care au aprins focul pentru a lua viața semenilor lor, chiar în clipa luării acelei decizii, și-au pregătit lor înșile flăcările Iadului. Nu am obiceiul de a ține astfel de discursuri... :) Dar consider că este absolut necesar ca, solidarizându-ne între noi, strângând rândurile în jurul lui Hristos, Mântuitorul nostru, să ne dezicem de orice ideologie anacronică ce i-ar putea îndepărta de adevăr pe cei mai sceptici și ar putea constitui pentru atei argumente în susținerea necredinței lor.
Sper că mi-ați înțeles mesajul... În loc să-i apărăm pe trădătorii poruncilor lui Dumnezeu care și-au întinat conștiințele prin crime (indiferent de confesiunea lor), ar fi mult mai util să-L mărturisim împreună pe Hristos Dumnezeu, Cel Care nu dorește moartea păcătoșilor, ci întoarcerea lor. Pentru Domnul nostru Iisus Hristos, Stăpânul vieții noastre, Nădejdea și Bucuria inimilor noastre, un singur suflet omenesc valorează mai mult decât lumea întreagă. :) Cum am putea crede că El Se bucură văzând dezbinarea credincioșilor Săi și - cu mult mai grav - încercarea unora de a-și justifica păcatele, răstălmăcind învățătura Evangheliei? Inchiziția, anumiți clerici ortodocși ș. a. m. d. au practicat crime nu pentru că așa le dicta conștiința, ci pentru că, în contextul istoric de atunci, războaiele și uciderile erau fapte foarte des întâlnite. Vlad Țepeș nu și-a tras adversarii în țeapă pentru că așa a visat el noaptea, ci fiindcă acel groaznic supliciu era practicat în multe state ale vremii și părea ceva normal, o formă de apărare împotriva celor răi. Aceasta este situația... Vlad Țepeș rămâne un mare domnitor al Țării Românești, ale cărui merite nu pot fi contestate, dar nici nu ne putem declara nostalgici ai tragerii infractorilor în țeapă. :) La fel este, cred, cazul cruciadelor, Inchiziției și cazul altor forme de represiune împotriva ereticilor. Dacă cei mai mulți dintre creștini nici nu puteau citi Sfânta Scriptură (deoarece nu cunoșteau limbi clasice, iar Biblia nu fusese tradusă în limbile moderne), credeau orice le spuneau anumiți dictatori ai vremii - inclusiv că Hristos i-a trimis în cruciadă și le-a poruncit să ardă ereticii pe rug. Este trist, dar nu toți cei care se numesc "creștini" sunt demni de acest nume. Nu toți cei care, în Evul Mediu, s-au declarat "catolici" au fost membrii fideli ai Bisericii pe care susțineau că o apără.

Să ne ajute Dumnezeu pe toți să fim vrednici de numele de creștini, arătându-ne prin fapte fii ai lui Dumnezeu și frați ai lui Hristos prin har!

Hristos în mijlocul nostru!

Laura Stifter
Reply With Quote