Subiect: Sunt singur
View Single Post
  #7  
Vechi 15.09.2015, 08:54:27
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de thewayiam85 Vezi mesajul
Am 30 de ani si intr-un fel sunt putin abatut ca nu am gasit inca femeia cu care sa-mi petrec si eu cate zile voi mai avea pe acest pamant.
30 de ani ? Si nu aveti colegi care deja au divortat la varsta asta ? Fata de ei, ganditi-va cat sunteti de fericit si laudati-L pe Domnul, care v-a ferit de necaz!

Citat:
Nici nu stiu unde s-o mai caut,cum o sa gasesc.
La aceleasi depuneri de acatiste.

Citat:
P.S:Tin sa precizez ca nu prea am prieteni ci doar amici,de iesit in oras,de jucat un tenis de masa un sah etc.Nu prea am incredere in oameni.Experientele traite m-au facut sa devin asa.
Intre prudenta binecuvantata si mizantropia care nu de la Dumnezeu vine, e un pas mare cat o prapastie.

Acuma: trebuie sa stiti ca, de auzit, Dumnezeu aude TOATE rugaciunile oamenilor (altfel nu ar fi omniprezent, nici omniscient). Dar, de ascultat, asculta numai unele rugaciuni si numai ale unor oameni.

Stiind acest lucru, tot ce trebuie sa faceti este sa:
-va straduiti sa faceti parte din grupul (minoritar) de oameni carora Dumnezeu le asculta rugaciunile
-cand deja veti fi facut parte din acel grup, aveti grija ce Ii cereti. El asculta rugaciunile care sunt in concordanta cu binele (=mantuirea) oamenilor.

Prin urmare, prima etapa este sa intrati in grupul celor care au curatat chipul lui Dumnezeu din ei, astfel incat El sa Se poata oglindi si recunoaste in ei. Acest lucru se realizeaza prin Sfantul Sacrament al Spovezii. Pentru a fi buna (adica: de folos), o preconditie a spovezii este pocainta sincera si completa. Sincera, adica trebuie 1) sa va para rau, realizand enormitatea lucrurilor care v-au despartit de Cristos si 2) sa fiti hotarat sa nu mai repetati pacatele. Completa, adica ea cuprinde TOATE pacatele de care va amintiti.

Altfel, desi sunt lucruri foarte bune, nu va sunt de folos nici rugaciunile de seara si de dimineata, nici acatistele. Tot asa cum un tabel de conjugare in latina este de folos NUMAI celui care 1) este hotarat sa invete latina si 2) a prins a silabisi deja primele cuvinte. De exemplu: Do-mi-nus Pa-ter, Ec-cle-si-a Ma-ter.

Curaj si hotarare! In pocainta, in frangerea inimii veti regasi izvorul vietii noi. Putina umilitate (care e altceva decat umilinta). Cel care ne este noua exemplu s-a umilit incat din inaltul tronului cerului s-a facut serv, zicand ca nu a venit ca sa fie slujit, ci ca sa slujeasca. Fiti asemenea Lui!

Gustati si vedeti cat de bun este Domnul!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 15.09.2015 at 09:20:09.
Reply With Quote