View Single Post
  #563  
Vechi 21.09.2015, 06:39:17
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Dumnezeu a pregătit o lume în care copiii să se poată simți bine, dar asta depinde de noi, de cei maturi. Depinde de noi cum se simt. Ce facem în familie, în lume, ca acești copii să nu se simtă într-un mediu ostil? „Nu-i întărâtați la mânie pe fiii voștri” (Efeseni 6, 4) însemnează: nu-i decepționați, nu-i smintiți, nu-i tulburați, nu le stricați sufletele prin faptele voastre, prin vorbele voastre, prin gândurile voastre. Stați de vorbă mai mult cu copiii voștri. Priviți-i mai atent. Ascultați suspinul ce-l scot uneori, copiii, și în somn. Fiți mai înțelegători față de ei. Acordați-le mai multă grijă. Căutați să înțelegeți mai adânc viața lor. Priviți mai des și mai profund în ochii lor. Uitați-vă la fața lor, care nu e întotdeauna senină. Coborâți mai adânc în viața lor, în sufletul lor, în inima lor.
Să nu vă închipuiți că v-ați făcut datoria dacă le-ați asigurat hrana și haina. Gândiți-vă că fiii voștri nu au numai stomac și trup. Aduceți-vă aminte că fiii voștri au și inimă, și suflet.
Arhiepiscopul Iustinian Chira
Și atunci, ce ar mai căuta unul ca mine într-o lume în care cuvântul îmi e smuls de vreun episcop?
Fie țărâna, ca o virgină, tuturor episcopilor, Amin!
Că noi cestălalți ne dovedirăm, iată, înaintea fanilor episcopali, niște labagii.
Să te mântuiască episcopii, Cristiane! Niciodată, eu sau vreunul ca mine. Iacă, asta-i urarea mea de adio, precum meriți.
Reply With Quote