View Single Post
  #6  
Vechi 17.10.2018, 23:25:41
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit Un fragment din carte la pag 79

Noi, cei care am trăit în lagărele de concentrare, ne amintim de aceia care treceau din
baracă în baracă, mângâindu-i pe ceilalți, dăruindu-le ultima lor îmbucătură de
pâine. Vor fi fost puțini la număr, dar ei ne dau îndeajuns de multe dovezi că omului
i se poate lua totul, mai puțin un lucru: ultima dintre libertățile umane - respectiv
aceea de a-și alege propria atitudine într-un anumit set de împrejurări date, de a-și
alege propriul mod de a fi.


Și întotdeauna trebuiau făcute alegeri. Fiecare zi, fiecare ceas ne ofereau șansa de a
lua o decizie, o decizie care determina dacă te supuneai sau nu acelor puteri ce
amenințau să te jefuiască de propriu-ți sine, de libertatea ta lăuntrică; care
determinau dacă deveneai o jucărie la dispoziția împrejurărilor, renunțând la
libertate și demnitate, fiind modelat după chipul și asemănarea deținutului tipic.

Privite din acest punct de vedere, reacțiile sufletești ale tovarășilor de lagăr trebuie să
ne apară ca fiind mai mult decât o simplă expresie a anumitor condiții fizice și
sociologice. Chiar dacă unele condiții, precum lipsa de somn, hrana insuficientă și
alte poveri sufletești, pot să ne sugereze că deținuții erau constrânși să reacționeze
într-un anumit fel, la o ultimă analiză ne devine limpede că genul de persoană care
ajungea să devină deținutul era rezultatul unei DECIZII lăuntrice, nu doar rezultatul
influențelor lagărului asupra sa. De aceea, în mod fundamental, orice om, chiar și
atunci când se găsește în astfel de împrejurări, decide ce urmează să devină -
sufletește și spiritual. El își poate păstra demnitatea umană chiar și într-un lagăr de
concentrare
. Dostoievski spunea cândva: „Există un singur lucru de care mă tem: să
nu fiu vrednic de suferința mea”. Cuvintele acestea mi-au venit deseori în minte
după ce i-am întâlnit pe martirii aceia, al căror comportament în lagăr, a căror
suferință și moarte au dat mărturie despre faptul că ultima noastră libertate, cea
lăuntrică, nu se poate pierde. Despre ei se poate spune că au fost vrednici de
suferințele lor; modul în care le-au îndurat a fost o veritabilă realizare lăuntrică.
Tocmai această libertate spirituală - care nu ne poate fi luată – este aceea care dă sens
și rost vieții noastre.

O viață activă este menită să îi dea omului șansa de a crea valori muncind în mod
creativ, în timp ce o viață pasivă, care să îi aducă bucurie, îi oferă șansa de a se simți
împlinit contemplând frumosul, bucurându-se de artă sau de natură. Dar există un
scop chiar și în genul acela de viață11 care, fiind lipsită atât de munca creatoare, cât și
de bucuria contemplării, nu îi lasă omului decât o singură posibilitate pentru un înalt
comportament moral, respectiv prin atitudinea pe care acesta o are față de propria-i
existență, față de existența ce-i este restricționată de forțe externe. Lui îi este
interzisă atât viața creativă, cât și cea de desfătare. Dar nu numai creativitatea și
plăcerea au sens. Dacă e ca viața să aibă un rost, atunci trebuie să existe deopotrivă
un sens și în suferință. Suferința face parte din viață și este de nedezrădăcinat din ea,
precum soarta și moartea. Fără suferință și moarte, viața omului nu este întreagă.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote