View Single Post
  #3  
Vechi 28.05.2008, 12:59:13
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

gresit :

Domnul a inviat , nu la cina cea de tania care a fost in ziua de joi , caci El a murit
in ziua de vineri si a inviat in ziua de duminica ... deci pastele crestin nu mai este in aceeasi zi cu pastele iudaic , caci pastele iudaic a fost sambata , iar Domnul a inviat a doua zi , duminica ...

in orice tara crestinii ortodocsi nu sarbatoresc decat numai duminica , citeste si in noul testament si ai sa vezi ca si la inceput crestinii se adunau duminica si nu sambata ... deci nu papii au impus duminica ...

pestele este numai in mod simbolic in fiecare duminica , in mod real este numai odata pe an ...

Hristos a calcat realmente sambata prin cuvintele : " Tatal Meu pana acum lucreaza si Eu lucrez " ... este de stiut ca acum noi ne aflam in ziua a saptea , caci in sase zile a facut Dumnezeu lumea ( a sasea zi l-a creat pe om ) , iar acum noi ne aflam in ziua a saptea , in care Dumnezeu trebuia de fapt sa se odihneasca ... ori Mantuitorul a spus clar ca si acum lucreaza si nu se odihneste , cum era normal sa faca ... Dumnezeu lucreaza si acum din pricina omului care a cazut in pacat in ziua a saptea ( sambata ) dupa ce a fost creat , zi in care Dumnezeu trebuia sa se odihneasca ... insa din pricina caderii omului El nu a mai putut sa se odihneasca caci a trebuit sa lucreze la mantuirea omului ... de aceea a spus Domnul ca : " Tatal Meu pana acum lucreaza si Eu lucrez " , desfiintand prin aceasta de tot sambata , cuvinte care i-au si scanmdalizat pe evreii neintelegatori de cele sfinte si mandri ... deci pentru faptul ca Dumnezeu S-a milostivit de om si a lucrat si in ziua a saptea la mantuirea omului , in loc sa se odihneasca , desfiintand prin aceasta si sambata ca zi de odihna , i-a scandalizat pe nerecunoscatorii evrei , care tineau la niste ambitii desarte mai mult decat la mantuirea omului ... de aceea crestinii sarbatoresc ca zi de odihna duminica si nu sambata , caci duminica simbolizeaza noua zi de odihna ( a opta ) a lui Dumnezeu , adica veacul al optulea care urmeaza dupa judecata ...
Reply With Quote