View Single Post
  #21  
Vechi 18.03.2013, 16:53:31
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Nu imi foloseste la nimic sa gatesc mancaruri gustoase.
Ideea era sa gasesc placere in mancarea simpla, fara gust, pentru a ingenunchea pofta si servirea simturilor.Ma asteptam la o practica izvorata probabil din viata de calugar, o atitudine, ceva, care sa poata sa fie aplicat, pentru ca vointa singura, fara un vehicul prin care sa se proiecteze asupra lumii din jur nu are impact.
Poate o rugaciune anume? Un fel de exercitiu de disciplina si autocontrol?
Dacă vei continua să simți plăcere în mâncare, chiar și simplă, nu poți spune că ți-ai îngenuncheat pofta. Așa cred eu. În general prin post, sau ca deziderat general al credincioșilor, se urmărește renunțarea la plăcere. Nu e vorba să fim masochiști, ci să căutăm alt fel de bucurii (nu plăceri - există și topicuri speciale unde s-a discutat distincția între plăcere și bucurie).
Desigur, este un început, acela de a renunța la mâncărurile mai gustoase și/sau mai scumpe în favoarea unora mai simple. De altfel eu ți-aș recomanda o schimbare treptată, nu bruscă.
Nu este clar din mesajul tău care este motivația ta de a-ți schimba obiceiurile alimentare. Este mai mult o ambiție, sau dorința de a te apropia de Dumnezeu prin respectarea învățăturilor Sale?
Aș spune că voința noastră are rezultat, atunci când este însoțită de rugăciunea către Dumnezeu, de a fi ajutați în a-I urma voia.
Reply With Quote