View Single Post
  #23  
Vechi 18.03.2013, 17:47:15
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Buna seara, colegi forumisti,
am o problema care ma roade.
De mult timp apreciez mancarea buna, mi s-a intamplat sa cheltuiesc bani pentru mese pline cu delicatese, seri frumoase petrecute in societate intre mancaruri bune, si am amintiri foarte placute legate de aceasta servire a simturilor.
Dar vreau sa inving pacatul lacomiei pantecelui, acela care te impinge sa mananci cand nu ti-e foame doar pentru gust.
Sunt slabanog, desi eram foarte gras acum 6 ani de zile. Am ajuns la o forma care imi place.
Dar vreau sa infrang pofta.
Vreau sa ma ajutati sa: gasesc placere in mancarea simpla, in apa, in paine. Cum pot sa fac asa ceva?
Poti sa faci asta prin rugaciune,incredinteaza grija ta Lui Dumnezeu si cere-I sa te ajute in aceasta problema spinoasa. Ar fi bine sa incerci sa tii si post,ca rugaciunea sa fie insotita si de renuntare si control asupra placerii gustului.

Daca imi permiti o destainuire: de cand ma stiu,ma enervau copii mici cu plansetul lor prin magazine,biserici,sali de teatru...atat de tare,incat faceam o adevarata scena pe treaba asta,imi mutam locul,ma enervam teribil,imi pierdeam linistea.
Anul trecut in post,eram in biserica si un copil m-a tulburat atat de tare de la rugaciune,incat am inceput sa(ma) plang Domnului chiar in biserica de aceasta hiba a mea(ceilalti oameni din biserica pareau ca nu aud copilul tipand,era numai problema mea...).
Ce crezi?La scurt timp,absolut ca prin minune nu ma mai deranja plansetul de copil in locurile publice.
Vb aia,cere ajutor de la Domnul!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote