View Single Post
  #6  
Vechi 09.10.2022, 22:42:17
Alfredo Alfredo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2022
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Ai diagnostic de la mai mulți medici pt chestiile astea sau ți le-ai pus tu singur ?

Crezi că numai tu ai anxietate, nu vezi pe câČ›i i-a afectat psihologic doar pandemia, o să mai vină Č™i recesiune, criză energetică scumpiri impozite - iminenČ›a de a fi executat pt neplata taxelor majorate Č™i de a ajunge în stradă, urgenČ›a climatică alte taxe de decarbonizare Č™i altele urâte care se adaugă situaČ›iilor de afectare nervoasă.



Ai făcut vreun test acreditat mensa*organizaČ›ia celor cu iq peste medie, pentru treaba asta ?
Nu ajunge să ai doar iq, ci Č™i coeficient de inteligenČ›ă emoČ›ională Č™i abilităČ›i de socializare.





Aproape orice om are niČ™te abilităČ›i cognitive pe care le poate dezvolta ca o super putere cu multă muncă.
Am văzut recent ce spunea un om care are studii în neuroČ™tiinČ›ă, că folosim în jur de 10-15% max 20% din abilitatea creierului pt că restul proceselor cognitive ar fi în subconČ™tient, nu de altceva - aČ™a e setat să lucreze creierul, poate dacă am folosi mai mult ne-am distruge mai repede rezerva neuronală, vreo 86-100 de miliarde de neuroni ar avea un om.




Deja de la 21 de ani te întreabă lumea când o să ai un copil, nu e cam exagerat ?
Am primit diagnostic de ADD/ADHD , psihiatrul meu nu s-a riscat sa-mi prescrie medicamentatie stimulanta.
De mic am fost suspectat , recent diagnosticat . Ma duc in Iasi sa fac o mapare a creierului , ca sa primesc diagnostic pentru fiecare tulburare in parte (anxietatea , depresia si simptomele din spectrul ADHD au existat dintotdeauna). Este o terapie, terapia neurofeedback speciala pentru regenerare , oxigenare , reparare si reducere a simptomelor pana la nivelul la care nu voi avea nevoie cativa ani de zile de niciun fel de medicament . Pe mine nu m-a prea ajutat niciun sport de performanta , am trecut si pe la inot , la karate , nu am simtit nicio schimbare . Problema era ca nici la sport nu eram alert , atentia si memoria erau jalnice , dormeam cand mi se dadeau comenzi , imi intrau pe o ureche ai ieseau pe cealalta . De cititul unei carti , asta a fost o dorinta care inca nu s-a implinit . Voiam sa citesc lucruri , cred ca singurele lucruri care ma stimulau erau SF-urile , cartile science sau despre tehnologie , comicbook-uri , fanfiction-uri (de unde mi-am dezvoltat si termenii , gandirea , logica , foarte mult expresiile in limba engleza , vocabularul urban , termenii de jargon) . Chiar daca imi intrau foarte greu in cap , retineam ce citeam in proportie de 20-30% , ochii imi fugeau mereu si nu urmaream cum trebuie , iar atentia la detalii nu era . Retinea un om in varsta mai mult decat retineam eu , cu tot cu stilurile mele de viata si sportul ...

Tata mai batea din cand in cand apropouri , el si-ar dori de pe acum sa devina "bunic" :))))) Mi-a si zis ca "poate ai nevoie de o gâză mică" la momentul in care nu stia ce am de fapt . Cand o sa pot sa fiu independent , functional 100% , o sa ma descurc financiar foarte bine ,abia atunci mai deschid capitolu' asta . O sarcina nu e o joaca cum crede el , este o responsabilitate , ca tu , ca parinte , esti perfect functional si-ti poti intretine odrazla , ca-i poti da tot ce are nevoie , ca primeste afectivitate si ingrijire permanenta , asta ar trebui scrisa in lege . De asta se ajunge la avorturi , la divort , la despartiri subite. De ce sa suferim cand putem sa prevenim ? Probabil ma crede "prost" , ca nu ma "bucur" de viata . Uneori chiar ma intreb daca eu gresesc , poate ar trebui sa fac ce-mi zice el , ca doar pentru el traiesc eu , nu pentru mine."Eu trebuie sa fiu marioneta lui tata" , cum imi spunea mama acum cateva luni , retoric mi-a spus , stie mama ca taica-meu era un orgolios , un perfid si un antipatic , l-am detestat atata timp ca ma scuipa in faČ›ă cand greseam la matematici , n-aveam nevoie de banii lui la fel de jalnici , ma angajam si munceam eu pentru viitorul meu . Iar , acum , cand i-am zis ca am probleme , am auzit scuzele de la el . Pentru prima data in viata i-a parut rau , e cam tarziu oricum , apreciez totusi ca face efortul sa ma duca la terapie , pentru ca asa isi repara el greseala de acum 21 ani , nu prin "imi pare rau simplu" . Oricum , asta este obligatia lui acum , sa stranga bani ca sa ma vindece . N-am nevoie de nimic de la el , decat sa se concentreze pe strictul necesar , n-am nevoie de niciun telefon de la el ,de nicio plata in plus , ma descurc cu ce am . Vreau sa ma vindec si atat .

Imi aduc aminte ca in liceu profesorii trageau de mine sa le fac testele ,proiectele , documentele . Ma laudase profa de romana pentru o memorie extraordinara . Pai daca , functionand la 20% ai memorie extraordinara, la 100% nici nu vreau sa stiu cum as fi . Ramane curiozitatea in continuare , cum as fi daca n-as avea nicio problema de sanatate si as fi eu pentru prim data in viata.

Memoria mi-am mai antrenat-o foarte mult prin eseurile invatate , prin cuburi (rubik) sau alte diverse forme derivate din cubul rubik , jocuri de strategie . La mine asta a fost antrenamentul , problema e ca tot ce tine de functie si memorie de lucru (executiva) nu mai functioneaza deloc , de asta am exteriorizat totul (ceas , notite , obiecte puse la vedere in fata , lipite pe perete pentru ca le vad si stiu ce trebuie sa fac , chiar si gandurile mi le notez ca sa nu le uit , sau sa nu uit ideea , oboseala cronica , impulsivitatea si lipsa motivatiei in a face mai nimic acum ) , e penibil , dar adevarat . Problema in creier se afla in lobul frontal si in hipocampus . Anxietatea si depresia , daca se manifesta pe perioade mai lungi de ani de zile , sunt semnul unui dezechilibru chimic in creier , la ADHD de asemenea.

Last edited by Alfredo; 09.10.2022 at 23:10:06.
Reply With Quote