View Single Post
  #4  
Vechi 01.03.2010, 18:43:15
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit Scriptura vie

Scriptura nu se invata la scoala ci aplicand-o in viata.
Domnul spune foarte clar 'Nu cine imi zice Doamne Doamne,ci cel ce face voia Tatalui Meu"intra in imparatie.
Daca tu citesti in scriptura "sa iti iubesti vrasmasii",dar in realitate nici macar nu vrei sa auzi de asta,la ce iti mai foloseste atunci intreaga invatatura?Domnul s-a adresat unor oameni vii,nu unor soareci de biblioteca.El s-a adresat de fapt tuturor oamenilor,si a vrut ca Cuvantul sau sa prinda viata in lume .
Aceasta e legea cea noua,care schimba fata lumii,acesta e Cuvantul lui Dumnezeu,aceasta e intelepciunea . Cuvantul lui Dumnezeu este atat de perfect si de ascutit,incat poate sa faca din cei mai mari pacatosi ,niste oameni iubiti de Dumnezeu.
Fara aplicarea cuvintelor scripturii , fara sa fii gasit macar cu o lacrima sau un strop de sudoare varsate din cauza ei ,fara sa suferi din cauza ei ,inseamna ca nu ai cunoscut puterea Cuvantului lui Dumnezeu coborata pe pamant.
Aceasta nu e teorie,e viata,si Biserica insasi se adapa din acest izvor.
Am citit despre sfinti care nu gustau hrana odihna si nici alta desfatare .Si m-am intristat vazand cat de departe sunt,si fara speranta.Dar cand am citit si ca din gura lor nu se auzea judecata , nu observatii nu contrazicere,ci doar dragoste de aproapele ,m-am linistit la loc .
Deci nici sfintii macar ,in toata sfintenia lor,nu au mers mai departe decat a implini Cuvantul lui Dumnezeu .
Reply With Quote