View Single Post
  #66  
Vechi 03.04.2018, 19:19:27
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Observ ca deja s-au si gasit unii care vor sa ia apararea lui Constantin cel Mare. Sunt sigur ca daca as fi scris despre aventurile amoroase ale lui Stefan cel Mare si Sfant s-ar fi gasit unii care sa le conteste si pe acestea.
Eu am scris care e adevarul, daca tie nu-ti place adevarul, doar ca sa scrii ceva impotriva crestinismului, e doar problema ta.
Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
E drept ca nu-mi plac oamenii care cred ca se afla in posesia adevarului ultim. Or un om care se considera cu adevarat crestin cred ca trebuie sa accepte ca mesajul religiei sale contine un adevar ultim.
Fiecare om are un set de credinte pe care le considera adevarate. Chiar si un ateu crede in adevaruri absolute, cum ar fi cel ca nu ar exista o divinitate. Si ca evolutionismul ar explica formarea lumii. Tie nu-ti plac oamenii care nu au aceleasi conceptii ca si tine, doar pentru faptul ca sunt credinciosi, iar tu nu suporti aceste credinte. Cum din recensamant reiese ca peste 99% din romani se declara credincisi, nu prea iti plac nici romanii astia. Un stat ideal pentru atei ar fi in zilele noastre Coreea de Nord, un stat decalarat ateu care este impotriva religiei. Iti spun toate acestea pentru ca si eu am fost agnostic, deci cunosc ambele parti.
Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Multi au incercat sa mi le explice si au reusit. Insa din pacate m-au facut doar sa le inteleg, nu si sa ma convinga ca ar avea vreun sens. Drept dovada, pot si eu sa le explic, chiar daca nu cred in ele.
Eu cred ca nu au reusit, pentru ca nu ai inteles aproape nimic din crestinism, in mod corect. Tot ceea ce scrii sunt doar filozofii despre ceva ce nu ai inteles. Cateva exemple doar din acest mesaj:
1. In ortodoxie nu exista conceptia ca se mosteneste pacatul originar, aceasta este o idee gresita de la catolici. Se mostenesc doar urmarile pacatului facut de Adam. Adica pierderea harului, datorita intunecarii chipului lui Dumnezeu in om si a inclinarii spre pacat. Botezul are rolul principal de a da harul celui botezat.
2. Pacatul impotriva Duhului Sfant (hula) se iarta imediat ce cel ce o face renunta la ea. Altfel ar insemna ca un ateu nu ar mai putea sa devina niciodata crestin.
3. Prin botez se primeste harul, jertfa lui Iisus nu sterge pacatului cuiva doar prin credinta. Acelea sunt mai mult idei protestante.
4. Scopul nu e ca sa inteleaga toti Biblia, ci sa ajunga in Rai doar cei ce merita. La inceput toti stiau aceste lucruri, chiar vorbeau direct cu Domnul. Cu toate acestea Cain si-a ucis fratele si toti oamenii (afara de Noe) ajunsesera foarte pacatosi pana la potop. Doar cand cineva are fapte bune sau e un om bun o sa merite sa afle adevarul, iar pe acest om il lumineaza Domnul sa il afle. Altfel poate sa-i explice cineva zeci de ani, ca el tot n-o sa inteleaga nimic.
Reply With Quote