View Single Post
  #6  
Vechi 14.10.2009, 17:35:05
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valeria85 Vezi mesajul
Domnule draga,

Eu am cunoscut cateva persoane de provenienta evreica, dar nu am avut niciodata posibilitatea de a intra in discutii religioase.

Am si eu o nelamurire: dumneavoastra va ghidati dupa Biblie sau dupa Talmud? Sau mai precis, care e mai importanta? Cuvantul lui Dumnezeu sau talmacirile oamenilor?

Ca din cate inteleg, avem cam toti aceeasi deficienta: nu putem citi Biblia in limba veche, dar ne dam in cap' unii la altii...si sustinem cu tarie ca avem dreptate. Dvs ati citit Biblia Ebraica in limba originala, sau doar traduceri?
Nu ai inteles ca ebraica de balta" este inteleasa numai de profesori universitari care au studiat-o?
Oricum Biblia lor fiind tradusa din Ebr Veche in Ebr Moderna, ea ramine cea mai fidela adevarului din carti ORICARE AR FI ACEL ADEVAR , placut sau NE-placut pentru noi crestinii..asta este!.

Ca urmare nu poti compara originalul cu interpretarile Bibliei din zeci de limbi traduse si RAS-traduse
Ebraica -->Latina--->Greaca---> Rusa--->si in sfirsit Romana...oare realizezi cite rastalmaciri au fost facute, "corecte" dpdv politic si teologic?
Reply With Quote