View Single Post
  #9  
Vechi 18.10.2009, 15:11:43
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit O mie de scuzeca am gresit,

Citat:
În prealabil postat de valeria85 Vezi mesajul
As preciza in primul rand ca sunt o doamna...

In al doilea rand va multumesc pt raspunsul in privinta la VT si talmud.
Nu ma intereseaza ce scrie in el si ce se speculeaza... Eram doar curioasa sa stiu dupa care lege se ghideaza evreii si atat! Am tot respectul pentru oamenii de orice confesiune atat timp cat ei nu o ataca pe a mea.
Te asigur ca am facut grsala fara nici o intentie.
Ca supliment la raspunsul meu: Daca poporul evreu continua sa existe si dupa 2000 de ani dupa ce a fost exilat de romani din tara lor, asta se datoreste traditiei religii judaice. VT si mai precis Tora-ua care este la baza credintei judaice se transcrie de mii de ani fara a se schimba nici macar o litera din ea, bineinteles dupa originalul ebraic.Asa ca credinta este stabila , ferma si nu sufera infiltrarea de curente a traditilor si religilor straine. Transcrisul textului de Tora este clar explicat in Talmud,pana la cele mai mici amanunte. Cam enervant,cam fanatic dar fara gresala , traditia asta este la baza supravietuirii religiei Judaice in lungul vremii.

Religia Judaica este o religie nu numai intelegatoare si rabdare spre alte religii ci este unica intre religile monoteiste care se opune la misionarism. Judaismul nu numai ca nu cauta persoane sa devina evrei ci greutatile care se fac la cine totus vrea sa devina evreu sunt asa de mari ca numai putin reusesc si asta dupa o perioada de ani.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote