View Single Post
  #59  
Vechi 17.02.2014, 08:50:30
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Urata declaratie a putut da staretul, ce a refuzat sa-si asume responsabilitatea pentru ceea ce a facut, ascunzandu-se in spatele unor asa-zise reguli. De fapt, nici nu stiu daca constientizeaza ca a gresit. Tare greu i-ar fi fost sa o sune pe mama fetei, sa o anunte ca Iulia e la ei si sa o roage sa o lase sa ramana 2,3 zile sa se linisteasca, iar dupa sa vina la ea, sa discute cu totii. Asa inteleg eu "protejarea credinciosului", nu pacalirea politiei.

Pe langa faptul ca n-a judecat bine neanuntand familia, a pus intr-o lumina proasta Patriarhia, ce a dat acel comunicat ca Iulia nu se afla gazduita la nicio manastire din Suceava, deci si-a mintit si superiorii ierarhici. Prin gestul sau toata Biserica a fost murdarita.
Cum e posibil ca un staret sa fie asa de iresponsabil ???

Din pacate, dincolo de monahii virtuosi si care isi cultiva in modul cel mai frumos o vocatie sincera pentru Absolut, exista si un numar de insi deghizati in calugari, care nu au nici o treaba cu aceasta cale !
I-am vazut si eu !
Nu sunt un pelerin fanatic al manastilor, insa in calatoriile mele,am fost prin cateva,deoarece imi place atmosfera.
Pot sa spun ca am vazut si intrat in contact cu insi cel putin dubiosi,care au avut reactii neasteptate, pentru niste calugari.
In acelasi timp,am vazut calugari la care nu le-as fi putut reprosa nimic, si pareau devotati vocatiei lor !
Reply With Quote