View Single Post
  #67  
Vechi 17.02.2014, 12:06:56
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Sunt aici mai multe banuieli si neclaritati si pe masura ce se discuta/analizeaza cazul ar putea aparea si altele.

Intrebarea pusa de Dragos este interesanta si ar trebui reglementata de BOR.
Si in mod diferentiat, cum bine spuenti si voi: dupa felul faptei, dupa cainta omului si mai ales in functie de varsta persoanei (copil sau adult).

Nu as considera vinovat pe staretul care a primit-o.
Ma gandesc eu ca in manastire este un alt mod de gandire. Pur si simplu cred (dar poate ma insel), ca acolo oamenii gandesc altfel decat noi in lume.
Ei nu stiu cum sa procedeze cu un copil, mai intai. Si apoi ei au tendinta sa sprijine pe cel ce doreste calugaria. Nu este normal?
Este ceva subiectiv poate. Nu ma gandesc la altceva, la lucruri penale.

Pe urma nu stiu cum considera ei varsta la manastire. Acolo totul incepe mai devreme. Daca ei accepta, asa cum spunea cineva mai sus, sa vina sa stea la ei copii de la 7-8 ani in sus...Bine e vorba de acordul familie, dar tot nu este normal. Adica nu stiu cum a fost cu parintele Cleopa, Teoctist si altii de care se spunea mai sus. Au stat in manastire asa timpuriu ca novici, sau ca orfani intr-un asezamant al manastirii si considerati totusi copii mireni. Nu inteleg exact.

O fata de 15 ani nu este ceva neobisnuit pentru manastire. Poate nici nu o fi stiut varsta. Da, ar fi trebuit sa discute cu ea. Dar daca a fost vrerea ei poate nici o fi vrut sa spuna adevarul, informatii despre ea.
Nu stiu.

Mi-e greu acum sa cred ca se doreste denigrarea bisericii sau a slujitorilor ei.
Preotul fetei este un nume cunoscut, daca eu nu confund (ca exista si un regizor cu acelasi nume).

Si ma intreb totusi de ce sa fi ajuns ea la o manastire de calugari si nu la maici? Si de ce asa departe? Iata, intrebari si intrebari.

Concluzia mea ramane: grija mare trebuie sa aibe parintii si duhovnicul.
Este o varsta foarte dificila...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote