View Single Post
  #6  
Vechi 18.01.2021, 11:03:03
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
1-Salut(asta-i un salut mai modern, nu-i asa?); pe-aici se obisnuia pana ai deschis tu acest topic: "Doamne ajuta". O sa vedem cat de moderne sunt timpurile dupa salutul care se va adopta de-acum.

2-Nici prin cap nu mi-a trecut de ce este scris ca Iisus va veni a doua oara? Insa nici daca ai deschis tu acest topic nu cred ca El va veni ca sa mai adauge niste porunci la cele 10, sa "reseteze" pocainta pentru cei fecundati in vitro, sau pentru extraterstrii teleportati prin CERN; spun asta pentru ca omul nu s-a schimbat si nici pacatele lui, astfel ca ar trebui ca proiectul tau sa fie binecuvantat (adica aprobat, daca chiar are greutate si rost) de..., de cine? De Preafericitul Daniel, sau de Patriarhul Bartolomeu de la Istanbul?
Daca nu iei binecuvantare, proiectul tau are sanse mai mari la reformati, ca ei n-au cruce.

3-Sau poate tu esti hristosul! Daca tu esti, atunci unde e(a fost) inaintemergatorul Ilie? Dar nu cred ca esti fiindca ai fi stiut ca El inca de atunci a semnalat pacatul virtual(care nici atunci nu era "modern"):
28. Eu însă vă spun vouă: Că oricine se uită la femeie, poftind-o, a și săvârșit adulter cu ea în inima lui.(Mt5,28)

Ai mai pomenit ca si inima sa se masturbeze?


P.S. Inca n-am criticat.
Poate ce Demetrius subliniaza foarte bine este ca ai nevioe de o experienta duhovniceasca enorma ca sa poti face asa ceva.
Trebuie sa cunosti bine oamenii sa fii duhovnic sa fi facut asa ceva.

Un indreptar de spovedanie nu este doar o lista de pacate cum ai spus.
Este un act de indreptare care trebuie subliniat corect. Daca vrei sa faci ceva modern trebuie sa gandesti putin de la pocainta. Nu de la o lista de greseli.
Reply With Quote