View Single Post
  #89  
Vechi 16.09.2011, 13:07:51
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
de exemplu pe un forum penticostal sunt alte reguli, penticostalii fac regulile acolo si fac ce doresc.

Desigur ca suntem gazde...
Catalin, nu esti nici o gazda aici, era doar o figura de stil. Ai o conceptie deformata nu doar despre penticostali ci si despre forumuri.
Orice forum este un spatiu public in care se comunica si se dezbat idei.
Toti utilizatorii sunt egali. Au drepturi si obligatii. Singurii care fac regulile si vegheaza la respectarea lor sunt propietarii site-ului, administratorii, moderatorii.

Pe un forum penticostal eu nu fac ce doresc, nu am nici un drept in plus fata de tine sau de un ateu si nu eu fac regulile.
Si aici e valabil acelasi lucru. Nici eu nici tu nu facem regulile. Nici eu nici tu nu suntem gazda.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Spui ca penticostalii si charismaticii sunt cata frunza si iarba, ca BO recunoaste miscarea charismatica, ca doar cativa ortodocsi fanatici spun neadevaruri despre cultul penticostal, etc.
Pana acum ai spus neadevaruri despre penticostali, acum ai inceput sa le spui si despre mine.
1.N-am spus niciodata ca penticostalii si charismaticii sunt cata frunza si iarba.
Am spus ca sunt 600 de milioane. Nu i-am numarat eu. Sunt statisticile oficiale.

Se pare ca tu i-ai numarat personal pe penticostali si sunt 10 milioane. Si carismaticii sunt mai putini decat penticostalii...:))

Prietene, stiu ca te supara cifrele pe care le auzi dar trebuie sa revii la realitate: doar carismaticii catolici sunt peste 140 de milioane. Citeste aici cati erau in anul 2000: http://www.reinnoirea-carismatica.ro...x#140_milioane
Sau si catolicii tot de statistici mincinoase se tin?

Dupa „Catalin2 Statistics and Research” ar fi trebuit sa fie mai putin de 10 mil. dar se pare ca doar catolicii carismatici sunt mai mult de 140 mil.
Pe cine sa mai credem?
2. Nu am spus ca BO recunoaste Miscarea Carismatica.
Am afirmat ca in interiorul BO sunt clerici si laici care au aderat la Miscarea de Reinoire Carismatica. Si am mai spus ca ei nu au fost numiti eretici si nici excomunicati din biserica. Precum ti-ar place tie. Parintele Eusebiu Stephanou a fost inmormantat cu toate onorurile cuvenite unui profesor si teolog ilustru.

Prin aceasta BO recunoaste in mod explicit Miscarea Carismatica? NU
Sunt zeci de milioane de carismatici in Biserica Baptista, Lutherana, Ortodoxa sau Anglicana.

Recunosc aceste biserica in mod explicit Miscarea Carismatica? NU
Din informatiile mele, singura Biserica ce a recunoscut oficial Miscarea Carismatica a fost BC.
3. Nu am spus niciodata ca doar vreo „cativa ortodocsi fanatici spun neadevaruri despre cultul penticostal”.
Cei care spun neadevaruri despre penticostali sunt mai multi. Pentru ca penticostalismul s-a extins si a trezit invidii. Atunci au fost inventate tot felul de rautati la adresa lor. Asa se intampla in toate cazurile. Si la adresa primilor crestini cate rele nu s-au inventat...

Dar eu am spus ca doar o minoritate ortodoxa crede ca ortodocsii sunt singurii mantuiti.
Tu afirmi despre toata lumea crestina: nu aveti Har, nu aveti minuni, nimic nu e corect la voi. Doar noi suntem singurii adevarati.

Ei bine, ortodocsii dintr-astia sunt o minoritate: tu, Savonarola (care e cu un pas inaintea ta) si inca vreo cativa.

Ceilalti ortodocsi au inteles adevarul impreuna cu teologul Staniloaie.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Stii cum e, fii om si si ceilalti vor fi oameni cu tine.
Eu am recunoscut de mult si am apreciat faptul ca ai parasit ateismul si ai ales crestinismul ortodox. Dincolo de aparente eu ma bucur mult pentru acest pas al tau: Il poti cunoaste pe Hristos si sa fii unul dintre mantuitii lui.

Tu nu ai cum sa fii „om cu mine”. Esti prea indoctrinat in lupta impotriva crestinilor diferiti de tine. Am vazut asta la destui oameni inclusiv in confesiunea mea. Decat un miracol al lui Dumnezeu sau multi ani de informare, de invatatura si educatie crestina te mai pot transforma.

Dar poate nici nu e nevoie. Vei putea intra in Rai si cu aversiunea pe care o ai fata de alti crestini. O faci din nestiinta. Daca eu te pot ierta, iti imaginezi ca si Dumnezeu poate.