View Single Post
  #13  
Vechi 11.11.2011, 00:23:26
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
http://costinapetrei.blogspot.com/20...ulta-asta.html

Minunate cuvinte ale sfantului Siluan Athonitul, in varianta audio. Sa ne bucuram impreuna ascultandu-le.
Cuvantul sfantului Siluan negresit, ne aduce la portile Raiului. Doamne, cat de adevarat?!
De multe ori auzeam vorbindu-se despre Sf. Siluan. Dar nu intelegeam nimic. Era ca si cum as fi auzit vorbindu-se despre cineva pe care nu-l cunosteam, ca a ajuns intr-o functie inalta. Nu-mi "spunea" mare lucru, desi parca prea des se repetau anumite informatii in viata mea. Pana intr-o zi cand Dumnezeu a vrut sa-l descopar si sa nu ma mai satur de el. Pana acum, totul parea complicat si de nepatruns pentru un mirean. E adevarat ca toata lumea nadajduieste sa se mantuiasca, dar de cele mai multe ori nu are cele mai elementare notiuni intelese. In general tot ce citeste omul din sfintii parinti sau Sfanta Scriptura il deruteaza, iar daca nu are un duhovnic bogat in har, rataceste toata viata si e debusolat. Sfantul Siluan are un mod cu totul aparte de a te face sa intelegi ca mantuirea este posibila, dandu-ne cele mai elementare povete, care pot fi la indemana oricui: smerenia sincera si continua si iubirea de vrajmasi.
Ca sa tii mintea in iad, mi se parea de nepatruns. Pai cum adica? Ce stiu eu ce-i iadul? Dar de fapt eu trebuie sa nu uit nici o clipa cine sunt in fata lui Dumnezeu: un ticalos cazut, un suflet coplesit de povara pacatelor. Chiar daca Dumnezeu, in milostivirea Lui, mi le-a iertat, eu trebuie sa-mi improspatez memoria in fiecare clipa ca nu cumva sa-mi inchipui ca, iertat fiind, am dreptul sa privesc spre pacatele celorlalti. Acesta este iadul; pacatele care ma osandesc si pentru care merit sa fiu pedepsit fiindca, de toate si de multe altele nestiute, eu ma fac vinovat. In plus, daca nu sunt in stare sa-mi iubesc vrajmasul si sa ma rog pentru el ca si pentru cei mai dragi membri ai familiei mele, ce nadejde imi mai pot pune in iubirea lui Dumnezeu pentru mine, care L-am dezamagit de atatea ori si inca mai continui sa gresesc, desi acum pretind ca mai stiu cate ceva?...
Doamne, ce m-as fi facut eu fara Sfantul Siluan? Cum as fi reusit sa ma cunosc pe mine, in cele mai ascunse unghere ale sufletului meu? Si cum as putea sa multumesc pentru asta?
Cine nu-l cunoaste pe Sf. Siluan si nici nu-l cauta, il plang fiindca nu va sti niciodata ce lumina se ascunde in povetele lui...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote