Subiect: Ma simt pierduta
View Single Post
  #2  
Vechi 20.10.2022, 22:21:48
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicoleta1989 Vezi mesajul
Buna seara,
Am aproape 33 de ani si inca nu m-am casatorit si nici nu am copii.
Am văzut oameni care și-au făcut familie și după 40 de ani, sunt mulți care divorțează și încep o altă căsătorie de la o vârstă încolo, ba chiar nu se jenează să facă și nuntă cu peste 100 de invitați, deci e vrăjeală că dacă ai trecut de o vârstă nu te mai căsătorești.

Singura chestie nasoală ar fi durata limitată de fertilitate, dar scopul principal al căsătoriei e însoțirea bărbatului cu femeia pe calea mântuirii și într-ajutorarea soților, dacă nu au copii nu e motiv de despărțire, există cupluri în biblie care au fost sterpe până spre bătrânețe, iar despre unii nu se menționează nici că aveau nici că n-aveau familie, copii etc.

Citat:
În prealabil postat de nicoleta1989 Vezi mesajul
Am intampinat mereu probleme in a-mi gasi o persoana potrivita, desi multa lume se minuneaza, deoarece ma considera o fata draguta si desteapta.
Depinde și tu ce bărbat accepți lângă tine, om fără defecte nu ai să găsești, trebuie să vezi dacă poți coabita cu anumite minusuri și tu le ai pe ale tale.


Citat:
În prealabil postat de nicoleta1989 Vezi mesajul
Am momente in care simt ca Dumnezeu ma pedepseste pentru ceva sau ca trebuie sa trag pentru niste pacate din neam.
Culmea e că sunt mii, dacă nu sute de mii de români necăsătoriți, fiecare se plânge dar nu rămân decât la stadiul acela.
Și dacă ar fi să tragi pt păcate din neam, dacă ele apasă atât de rău atunci de ce nu poți șterge măcar în parte prin pocăința personală câte ceva.


Citat:
În prealabil postat de nicoleta1989 Vezi mesajul
Am crescut cu un tata alcoolic, agresiv verbal si destul de rau. Nu prea am avut o viata frumoasa, si in ultimul timp ma gandesc din ce in ce mai mult la care ar fi scopul meu in viata?
Nu te mai gândi, ia-le etapizat mai bine, lună cu lună, an cu an, e ca o cursă la raliuri în care trebuie să treci etapele în șerposul și sinuosul drum pe care-l ai de trecut.


Citat:
În prealabil postat de nicoleta1989 Vezi mesajul
Lucrez de acasa, nu am un job care sa ma multumeasca, am 2 prietene (una locuieste in alt oras si alta in alta tara), sunt cam singura, desi am incercat sa cunosc oameni noi, participand la tot felul de evenimente. Cu cat ma zbat mai mult, cu atat vad ca nu se schimba nimic in viata mea.
Măcar n-o să-ți pară rău mai târziu că nu ai încercat să faci eforturi, face parte din viață să ne asumăm că riscul inițiativei se poate transforma în eșec.

Citat:
În prealabil postat de nicoleta1989 Vezi mesajul
Imi doresc si eu o familie, dar mi se pare ca Dumnezeu si-a intors privirea de la mine. Am incercat sa am aproprii de Dumnezeu prin rugaciuni, dar simt ca nu sunt demna de el. Ma puteti ajuta cu vreun sfat?
Tot ce-Mi dă Tatăl, va veni la Mine; și pe cel ce vine la Mine nu-l voi scoate afară;
Sfânta Evanghelie după Ioan, capitolul 6 verset 37 -

Dacă stai s-o gândești mai la rece, Cain a făcut fraticid și a fost oarecum ferit de pericole și a avut familie, majoritatea nu fac nici pe sfert ca el și de ce ar pune presiuni așa mari pe sine cum că n-ar fi demni ?

Chiar și faptul că mă consider nedemn de Dumnezeu, dacă folosesc asta ca pe o barieră în a mă apropia de El când Dumnezeu ne așteaptă înseamnă că avem mândrie.


Citat:
În prealabil postat de nicoleta1989 Vezi mesajul
Nu am niciun talent, mi se pare ca nu sunt buna la nimic si ca efectiv fac umbra pe pamant degeaba.
Ion Iliescu ce talent are, în afară de a minți, a escroca și a face diversiune și uite că nu se învinovățește că are 92 de ani și umbrește pământul, ci vrea chiar să facă chiar centenarul.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 20.10.2022 at 22:24:28.
Reply With Quote