View Single Post
  #6  
Vechi 23.04.2016, 22:59:47
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petronius Vezi mesajul
Buna ziua
Sunt crestin ortodox si pana in aceasta zi am respectat Dogma Ortodoxa. Am 27 de ani. Dogma zice "sa nu curvesti" si "sa nu preacurvesti". Am 27 de ani si sunt fecior. Sunt mandru de asta (in limita mandriei duhovnicesti), dar sunt frustrat. Se poate spune ca sunt frustrat sexual. ...
Dar sunt frustrat. Si cad in pacate cum ar fi abuzul bautura. Am devenit cinic, depresiv si manios. Nu stiu ce a mai fac si ce sa mai gandesc. Aveti vreun sfat pentru mine?
Va multumesc.
Petronius
8. Celor ce sunt necăsătoriți și văduvelor le spun: Bine este pentru ei să rămână ca și mine.
9. Dacă însă nu pot să se înfrâneze, să se căsătorească. Fiindcă mai bine este să se căsătorească, decât să ardă. (1Cor7,8-9)


Bine ai venit, Petronius.

Ai avut acces la toate informatiile de care aveai nevoie ca sa intelegi ca ai ajuns deasupra tuturor din... incăpătânare, iar acum, sub asaltul frustrarilor, aproape ca regreti, fara sa mai apreciezi curatenia hainelor tale fiindca te afisezi in locuri si in conditii precare.
Bucura-te, caci aceste conditii se pot schimba, hainele nu.
Sta in puterea ta sa nu mai lasi mediul sa te murdareasca prin relationarea in orice fel cu el.
Esti ca un balon aflat in padure. Ce cauti acolo? Mediul acela este periculos pentru existenta ta; daca vrei sa ramai acolo si sa nu te spargi va trebui sa te dezumfli, sau sa cauti o poiana.

Ce folos ai de la ”prietenii” care te asalteaza sa devii ca ei? Poti sa-i avertizezi ca te retragi daca ei nu respecta statutul tau, mai mult, daca nu te sustin, adica sa nu mai vorbeasca porcarii de fata cu tine.
Acesta esti tu si vor trebui sa te iubeasca; poate ca ar fi pentru ei o atitudine cu totul noua, dar astfel se vor innobila si ei.
Lumea nu te accepta in ea fara ca tu sa te ”adaptezi” ei.
Sunt intr-o situatie oarecum asemanatoare si stiu la ce sa ma astept de la ea.

Este logic ca ai devenit frustrat fiindca ai refuzat o placere fara sa o inlocuiesti cu ceva ziditor si fara sa o jertfesti pe un altar ; cu alte cuvinte, ai refuzat o energie trupeasca fara sa accesezi o alta duhovniceasca.

Adevarat zic tie, bucura-te ca sarpele nu a muscat, desi i-ai permis sa se apropie.

Relatiile sexuale sunt cele mai distructive in duh. De aceea la botez i se spune ”pacat stramosesc”, fara de care nu poate exista nastere si, prin urmare, nici botez.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 23.04.2016 at 23:17:18.
Reply With Quote