Subiect: Ce e iertarea?
View Single Post
  #93  
Vechi 10.11.2014, 15:15:02
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Ca sa nu mai deschid un topic nou, incerc sa ma incadrez aici.
Atunci cand gresim fata de cineva, un semen, chiar foarte apropiat ( sot, parinte, copil, frate,e tc), adica el considera ca am gresit in fata lui, facand ceva ce stiam ca nu e de acord sa facem, sau fara sa-i cerem incuviintarea in prealabil, insa noi consideram, din puctul nostru de vedere, ca am procedat corect, am facut ceea ce trebuia ( de ex am cheltuit niste bani, fara incuviintarea sotului, sau am imprumutat pe cineva).este absolut necesar, in acest context, sa ne cerem iertare de la persoana respectiva? Sau mai trebuie sa ne si spovedim, sa cerem iertare lui Dumnezeu? Ce se intampla daca persoana respectiva nu vrea sa ne ierte, nici daca se apropie vreo sarbatoare mare, Pastele sau Craciunul? Ne mai putem apropia de sfantul potir daca persoana respectiva nu ne iarta, chiar daca, repet, noi consideram ca nu am gresit, cel putin in fata lui Dumnezeu ( in fine, dreptatea noastra e o carpa lepadata, insa poate noi am facut un bine ajutand pe cineva, insa altcineva mai apropiat noua se considera nedreptatit ca nu a beneficiat el de binele acela, de exemplu)
( daca vrea cineva detalii particulare ale situatiei, pt a se lamuri mai bine, le pot dezvalui, nu e un secret, dar n vreau sa plictisesc pe nimeni. Nici macar pe duhovnicul meu nu l-as deranja cu asta, desi tare mi-ar fi folosit parerea d-lui )
Parerea mea este ca daca ceea ce ai facut iti creeaza un anume disconfort sufletesc atunci trebuie sa actionezi cerandu-ti iertare de la cel pe care l-a supatat fapta ta... Cand te vei spovedi sa nu uiti sa-i spui duhovnicului acest lucru.
Eu stiu din experienta mea ca orice fapta a mea, care nu pare a fi gresita, dar "imi sta pe suflet" sau imi da neliniste nu este corecta. Atunci imi cer iertare sau indrept cumva lucrurile.
Daca persoana nu te iarta, trebuie sa insisti sa-ti ceri iertare, sa aduci argumente, sa explici ce te-a facut sa procedezi asa. Si daca nici asa nu te iarta, e pacatul lui. Tu regreti ca l-ai suparat si mai departe rezolva Dumnezeu. Altadata nu vei mai face lucruri care-l supara... sau, ma rog, vezi ce zice duhovnicul. Sfatul lui e cel mai important.
Reply With Quote