View Single Post
  #6  
Vechi 24.03.2009, 16:52:13
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu inteleg ca daca voi mancati ceva bun, vreti sa dati si celui de langa voi, dar daca cel de langa nu doreste sa primeasca? Pe deasupra, daca painea pe care o mananca el i se pare mai buna? In cazurile astea n-o sa faceti altceva decat sa-l suparati.

Cea mai buna si cea mai non-invaziva metoda e cea a exemplului personal, cum bine a mai zis cineva mai sus. In momentul in care te duci la om si-i spui mai pe fata sau mai voalat ca credinta lui este, in opinia ta, una gresita, omul intra in instinctiv in defensiva. Chiar daca nu spui nimic un timp legat de credinta si o faci dupa aceea, omul se poate intreba: "toata treaba asta numai ca sa-mi spui ca am o credinta gresita si ca a ta este cea corecta, cea adevarata?".

Cine vrea sa devina crestin, devine. Cine nu, nu. Modele sunt destule, informatii despre ortodoxie sunt peste tot. Daca cei dragi voua nu vor sa fie ca voi, acest lucru nu se intampla pentru ca sunt lipsiti de informare, ci pentru ca nu vor.

Si sa va spun si de ce e atat de deranjant cand te duci si povestesti cuiva despre adevarata religie, oricare ar fi aia: pentru ca automat acuzi omul ca ceva fundamental la fiinta lui este in neregula - e ca si cum i-ai spune ca are un defect fizic. Nimanui nu-i place chestia asta.
Reply With Quote