View Single Post
Vechi 06.11.2020, 05:19:03
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member

Data înregistrării: 02.04.2012
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Ma deranjează foarte tare că oamenii străzii fac mizerie și lasă în urma lor o groapă de gunoi, poate dacă i-ar vedea cineva că duc la coș mizeria i-ar respecta și le-ar da de pomană mai mult.
Nu-mi place murdăria pe străzi, e o sursă de stres vizual în plus, chiar nu-mi place să fiu în Bangladesh ca nivel de curățenie și civilizație pe străda.

Daca un creștin ar fi sărman nu ar folosi banii primiți pomană ca să bea, fumeze, să-și cumpere aurolac, și-ar lua mâncare, haine second hand curate sau și-i le-ar spăla la vreo spălătorie publică, i-ar da cuiva să-l lase să doarmă într-un spațiu acoperit și ferit de ploi și zăpadă, i-ar folosi ca să-și ia un transport până într-un oraș în care se caută de lucru necalificat sau i-ar investi să-și caute de muncă.
In general nu poti cere unui om sa fie precum vrei tu, iar in cazul special de care vorbim (cersetori) , cu atat mai mult unui patimas care a ajuns asa deoarece nu primit in primii 7 ani de-acasa destula iubire ca sa se controleze macar pe sine mai tarziu.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Întrebarea e dacă nu cumva și cerșetorul ar trebui să fie creștin și dacă vreun om sărman și sănătos trupește - fiind creștin practicant, ar mai ajunge vreodată cerșetor pe durată nedeterminată, pentru că prin creștinism s-au construit societăți cu oameni autodidacți și întreprinzători.
Din punctul meu de vedere toti cersetorii sunt botezati crestineste, insa cu totul exceptional ajunge cate vreun botezat sa creada cu adevarat.

44. Iar toți cei ce credeau erau laolaltă și aveau toate de obște.
45. Și își vindeau bunurile și averile și le împărțeau tuturor, după cum avea nevoie fiecare.
46. Și în fiecare zi, stăruiau într-un cuget în templu și, frângând pâinea în casă, luau împreună hrana întru bucurie și întru curăția inimii.
47. Lăudând pe Dumnezeu și având har la tot poporul. Iar Domnul adăuga zilnic Bisericii pe cei ce se mântuiau.
(Fapte2,44-47)
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote