View Single Post
  #729  
Vechi 02.06.2018, 12:21:36
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
nici pomeneala de asa ceva, de fapt ai dorit sa-l subminezi pe mitropolit:
Evident ca tu contrazici si ce scrie in acea carte, tu stii mai bine.
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
dar cum scrie in textul citat acesta se refera la cartile lui nicodim, in care exista referinte din diversi autori. asta este o simpla calomnie facuta din interes.
Cred ca nu ai inteels ce scrie acolo. Sfantul Nicodim a scris mai multe carti, nu m-am referit la toate. Doar la lucrarea despre impartasirea deasa. Aceasta lucrare a fost scrisa de calugarul Neofit la Brasov, manuscrisul se pastreaza in Romania (daca n-ai avut chef sa citesti mesajul meu). Asta scrie chiar in lucrarea aceea, tradusa in romaneste. Se presupune ca Sfantul Nicodim doar a imbunatatit a doua editie a cartii scrise de acel calugar, care a fost unul din initiatorii certei colvarilor si a fost exclus din Muntele Athos. De altfel chiar acea lucrare ii are trecuti ca autori pe ambii. Asadar, lucrarea nu s-a nascut din faptul ca Sfantul Nicodim si-ar fi dat seama de aceste lucruri citind lucrarile parintilor, lucrarea exista deja. Cei care propovaduiesc aceste lucruri nu cunosc aceste amanunte, multi dintre ei, crezand ca lucrarea a fost scrisa doar de Sfantul Nicodim.
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
iti repet, nu e treaba ta.
Totusi, te certi pe forum pentru ce? Pentru nimic? E ca si cum ne-am duce noi sa ne certam cu musulmanii ca unii spun ca trebuie sa mearga mai des la Mecca, iar altii mai rar. Desi pe noi nu ne intereseaza daca se duc des sau rar, doar ne pierdem timpul. Tu ai alte probleme mai importante de lamurit despre crestinism, nu amanunte din acestea.
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
ce e aia, "pentru nimic"?
apoi, tu stii ce presupune sa renunti la ceva?

credeam ca a fi calugar inseamna sa ai o chemare, sa doresti sa te dedici 100% lui Dumnezeu, s.a. dar tu zici ca nici vorba, de fapt aia renunta la ceva bun pentru ceva mult mai putin bun, dupa spusele tale, dar care le va aduce in final un premiu, in niciun caz nimic...

nu ma astept sa recunosti nici daca ai intelege exact cat ai gresit, nu poti. aici nu este vorba despre cat stiu eu ci cat de mult gresesti tu, nu cred ca eu am spus vreodata asemenea nazbatie, nici din postura mea de necredincios, auzi, pentru nimic...
in fine, e un dialog al surzilor, dar surdul esti tu.
E un dialog al surzilor pentru ca tu vorbesti singur, tu te certi singur. Tu acuzi de ceva, tot tu iti raspunzi, creezi scenarii, totul pe fondul necunostintei tale. Dar tu nu poti accepta ca nu ai multe cunostinte in acest domeniu si nu le intelegi pe toate, mai bine acuzi din nestiinta ta.
Dialogul a inceput de la faptul ca tu ai denigrat calugarii, tragandu-ma pe mine la raspundere de ce spun ca ar fi mai induhovniciti unii din ei. Te si citez: "ma minunez cat de usor poti folosi cuvinte ca imbunatatit cand te referi la unii calugari, mi se pare incredibil cum un om care se considera credincios poate sa spuna o asemenea enormitate, o asemenea inventie cine stie de unde preluata." Ai continuat cu aceleasi aiureli: "de aici toate ereziile astea ce le promovezi, "mai" induhovniciti, "imbunatatiti", si alte asemenea..."
Iar eu ti-am raspuns firesc, nu te-am repezit cum ai fi meritat si cum ar fi facut altii. Si, ce crezi, nici asa nu ti-a placut, ai mai inventat o acuza fara sens. Eu ti-am raspuns: "Nu sunt erezii, crestinii care ajung mai induhovniciti se numesc imbunatatiti. Dintre acestia cei care reusesc intr-o masura mai mare sa faca asta sunt calugarii. De aceea se si fac calugari, doar nu renunta la tot pentur nimic." Daca vrei sa-ti explic fiecare cuvant... De aceea te-am intrebat daca stii ce sunt voturile monahale. Un calugar trebuie sa renunte la orice avere, sa renunte la relatii cu o femeie si sa faca ascultare. Renunta, astfel, la tot ce avea intainte. Si am spus ca fac asta pentru a creste duhovniceste, nu doar de dragul de a o face. Si trebuie sa fie o chemare, pentur ca nu toti pot face asta, asa cum spune si Sfantul Apostol, ca e mai bine sa fie cineva ca el (adica fara sotie), dar nu toti pot face asta, doar cei ce au si o chemare.
Reply With Quote