Subiect: Mărturisire
View Single Post
  #41  
Vechi 04.01.2022, 13:33:28
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 171
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Un lucru stiu sigur, vere, ca-s mai rau ca tine, mai pacatos, mai netrebnic, mai ordinar si mai jegos, ca ultima zdreanta, dar nu-s mai prost (ignorant).

Nu stiu cati talanti am primit, dar tot intorc inapoi un talant, acela ca m-am descoperit pe mine.

Nu bro, tu te victimizezi pt ca vrei sa-l impresionezi pe Hristos, d-aia ti-am spus ca te preamaresti in ignoranta. E ultima oara cand mai explic, exprimarea era filozofica deci intelegi ce vrei.

Judecata lui Hristos este una pur subiectiva cat si selectiva. Si daca esti barbat adevarat vei recunoaste ca te zbati ca o granula de nisip ce se pierde in valurile inspumate ale vietii, ca majoritatea de altfel. Toata biblia este scrisa în asa fel incat este glorificat un singur om, Hristos fiind miezul din dodoasca, eul suprem, unicul care se poate numi Tată, etc. Si in aceasta circumstanta crestinii is pun baza ideii lor de salvare, insa trec cu vederea cel mai important aspect, ca nimeni nu stie cine este cu adevarat acest om, si toate sperantele lor se naruiesc pe baza mitului ce inconjoara persoana Lui. Sigur, toate cultele crestine striga sus si tare ca Iisus e cu ei, e al lor, dar in realitate sunt doar gogosi ca sa atraga clientela(aici se incadreaza si confesiunea ortodoxa, fara suparare asta e opinia mea).
Reply With Quote