View Single Post
  #5  
Vechi 23.05.2011, 12:50:34
sourire sourire is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.05.2011
Mesaje: 6
Lightbulb

Dlui Ioan Cezar:
Imi pare foarte rau si imi cer scuze ca aceste intrebari au starnit controverse. Intentia mea nu este sa analizez tendintele viitorilor preoti. Departe de mine aceasta investigatie. Am mentionat in chestionar ca esantionul meu ii are in vedere pe toti participantii la Sfanta Liturghie. Am ales studente/studenti la Teologie pentru ca ei cunosc mai bine semnificatiile gestuale. Cui sa ma adresez daca nu lor? Daca as fi mers la mine, la Comunicare, (pentru a nu da exemplul altor specializari) peste jumatate din colegii mei ar refuza sa raspunda pentru ca poate nu participa frecvent la slujbele religioase, li se pare irelevant, nu dau importanta. Ei sunt pasionati de publicitate, de branduri, de partea asta a „consumismului”. As risca sa primesc doar raspunsuri negative.

Am eu o impresie prea negativa? Sa nu uitam ca traim intr-o lume care isi proclama zi de zi ateismul, peste tot auzim aceleasi plangeri in legatura cu pierderea sacralitatii, pierderea simbolului. Ori, ceea ce vreau eu sa demonstrez este contrariul: ca intr-o lume a cliseelor comportamentale, in universul religios gesturile isi pastreaza o pozitie determinanta, au puternice valente simbolice pentru credinciosi, nu sunt deloc un ritual formal sau mecanic.

Abordarea mea e pozitiva, cuminte, nu urmareste scoaterea in evidenta a hibelor.
Nu urmaresc o analiza psihologica, in primul rand pentru ca nu as sti cum sa o realizez, iar apoi pentru ca nu ar fi folositoare pentru lucrarea mea. Comisia de licenta asteapta o abodare dintr-o perspectiva semiologica. Este vorba despre un model de comunicare (nonverbalul crestin) dintr-o perspectiva comunicationala, nu psihologica. Ca atare, analizez limbajul gestual, proxemic si vestimentar (elementele vizibile, nu interioare).

„tine mai degraba de Sfanta Taina a Marturisirii decat de cercetarea "stiintifica" publicabila” - Unele intrebari din chestionar sunt prezente si in cercetari stiintifice publicate (vezi Felicia Dumas, Gest si expresie in liturghia ortodoxa); nu vad legatura intre Taina Spovedaniei si intrebarile mele, nu am cerut sa se faca de catre respondent o cercetare personala si sa scrie de ce nu s-a inchinat in cutare zi, ci doar bifarea unor chestiuni generale, pe care crestinii practicanti le cunosc.

Cred in aceasta comunitate, mi se pare foarte bine inchegata si inca mai sper ca vor fi si persoane care vor sari in ajutor si nu ma vor suspecta, pentru ca nu este cazul. Vreau doar sa-mi iau licenta, nu fac parte din vreun „serviciu secret de informatii”. Chiar dna.prof. coordonator a fost mirata ca nu am pus intrebari tendentioase, iscoditoare.

Pentru Anna21:

Ma astept ca rezultatele chestionarului sa dovedeasca tocmai faptul ca manifestarea nu este rupta de traire, ca nu se poate fara una din cele doua. Intrebarile trebuie sa reflecte acest lucru.
„In primul rand, multe din manifestarile credinciosilor nu au loc doar in cadrul liturgic: inchinaciuni, sarutarea icoanelor, semnul crucii .. sunt acte cotidiene dese in viata unui crestin” - perfect de-acord, insa una dintre exigentele licentei este sa alegi un context specific, l-am ales pe cel liturgic.
Reply With Quote