View Single Post
  #12  
Vechi 06.02.2012, 02:59:44
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Laura draga,pe Sfantul Irodion de la Lainici uite ca l-a canonizat,chiar anul trecut. Moastele au fost gasite in 2010,cand a randuit Dumnezeu,dupa multa rugaciune. Au mai fost incercari in trecut,i-au mai dezgropat mormantul etc. insa nimic,nu au gasit nimic. De fapt nici de data asta nu gasisera nimic initial,insa a randuit sfantul sa se arate sub mormintele gasite (deci mormant sub un alt mormant). Dorinta de canonizare a aparut la mitropolitii Olteniei de dupa 1990, la IPS Nestor si IPS Teofan,insa cum se spune,"probabil nu se implinise numarul de rugaciuni". Plus ca inainte cu un an s-a aratat in vis unei maici ce avea evlavie mare la el si i-a spus ca "La anul viitor parintele staret imi va face haine noi". Adica descoperirea si punerea sfintelor moaste in racla. Repet,poate nici in 2009 nu s-ar fi gasit sfintele moaste daca dezgroparea nu se facea dupa multa rugaciune aspra si post. A fost in Postul Mare,chiar de praznicul Sf. Calinic de la Cernica,care si caruia i-a fost duhovnic,era ruda sa spirituala cum se zice. Asadar totul e randuit de Dumnezeu,nimic nu se face intamplator. Canonizarea oficiala s-a realizat dupa cum spuneam anul trecut.

Parintele Adrian a fost intrebat odata despre canonizarea cuiva (nu dau nume). Dialogul a fost urmatorul,unul foarte,foarte intelept,si as recomanda tuturor sa faca efortul sa-l citeasca:

"- Si ar putea fi sanctificat,parinte? Ar putea fi canonizat?
- Dar de ce puneti problemele astea? Cine are dreptul,cine are initiativa la canonizare?
- Sfantul Sinod.
- Nu-i adevarat!
- Puterea poporului,iubirea poporului...
- Nu-i adevarat! Fals,minciuna,fals,fals! Numai Dumnezeu! Dumnezeu cand a vrut sa arate ca nadejdea unor crestini a slabit in inviere,dupa trei sute si atatia ani,la Efes,a desfacut pestera in care a aratat ca aceia erau sfinti,pentru ca au crezut in inviere. Numai cand se intampla ca la Manastirea Neamt ,cand merg parintii la miezonoptica si se roaga,se roaga,se roaga,si cand ies din biserica,vad ca s-a intamplat ceva afara: trotuarul s-a ridicat. Si atunci au sapat si au dat de niste oseminte. Or,osemintele nu puteau sa ridice trotuarul. Deci numai Dumnezeu are initiativa. Numai cand Dumnezeu are initiativa,atunci se canonizeaza. In privinta asta,va spun foarte sincer si cu frica lui Dumnezeu adevarul,nu-i aprob nici pe legionarii care vor sa-l canonizeze pe Codreanu,daca Dumnezeu inca n-a hotarat. Am sa va spun ceva ce nu va place celor care l-ati iubit sau il iubiti pe cine-am iubit eu cel mai mult in viata,pe Corneliu. Am sa va spun ca Corneliu nu-i deacord cu cei care vor sa-l canonizeze. Numai Dumnezeu trebuie sa ia initiativa,la timpul potrivit...
- De ce nu e deacord?
- Pentru ca nu e timpul pentru asa ceva. V-am spus ca pe cei sapte tineri din Efes ,abia dupa 378 de ani... Deci Dumnezeu stie cand trebuie sa...
- Si cum ne arata Dumnezeu ca trebuie canonizat cineva?
- Cum a aratat la Neamt,cand s-a ridicat pamantul.
- Dar,de pilda,la Stefan cel Mare cum a aratat?
- A aratat prin alte fapte. N-as vrea sa intru in amanunte acuma. Pot sa intru,dar nu e momentul,pentru ca si parinti buni,buni,buni,chiar prieteni de-ai mei,arhimandriti,au fost impotriva canonizarii lui Stefan,pentru ca a trait cu cutare femeie sau cutare,nu?
- Da,si Petre Tutea...
- Dar Constantin a fost mai pacatos ca Stefan si Dumnezeu a hotarat canonizarea lui. David a curvit si apoi l-a ucis pe sotul curvei,nu? Si e mai sfant ca altii. Deci,Dumnezeu,cand face socoteala minus si plus,trage linie si spune: Nu,binele pe care l-a facut e mult mai mare decat raul. De aceea am spus ca la Stefan a intervenit Dumnezeu,pentru binele pe care l-a facut el in tara noastra - nu numai in tara noastra! A facut biserici si in Grecia,si in Sfantul Munte,si in multe locuri..."



Ma scuzati pentru postarea lunga. Nici mie nu-mi plac mesajele voluminoase si textele "kilometrice",insa am considerat necesar sa impartasesc cu voi acest fragment din cartea "Viata mea. Marturia mea",de aceea am depus si efortul de a scrie litera cu litera spre a da si altora posibilitatea sa citeasca.

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Care e greseala, ca nu am inteles?
Am scris mai sus... De fapt a raspuns un mare parinte,nu eu,care sunt un pacatos.

Doamne-ajuta!

Last edited by Raoul; 06.02.2012 at 03:05:43.
Reply With Quote